Du är här: Startsida / Fotoarkiv / Indexlista

1 - 9 Elon Lindberg Hotell Toppen 1965 Lions Club 1967 Bussresa Skarvsjöberget
24-timmarsloppet 1981 Elon Nordin HSB-husen, Storuman Lokstallarna Storuman Skarvsjöby fotbollslag 1971
30-gradersmannen (Gösta Sandén) Elsa Forsgren Hugo Andersson 1961 Lokstallarna Storuman (2) Skarvsjögården
A Emanuel Påhlman, tandläkare Hugo Andersson 1964 Lotten Gunnarsson Skarvsjöby Skola
AB Lapplandsflyg Enar Ärlebrandt 1960 Hugo Fredriksson (24-timmarsloppet) Lotty Lönnberg, Slussfors Skarvsjöby Skola 1962
Ada Bredén Enar Ärlebrandt 1963 Hugo Johansson, Jansjö Lucia - Telegrafen Storuman Skidstugan invigning 1962
Ada Granholm Enar Ärlebrandt - Turistrådet Hulda Stenvall Ludwig Rönnholm Skogsarbetare Långvattnet 1968
Ada Granholm (2) Engelbrekt Edelsvärd Husmodersföreningen Lundkvist Eva, Pauträsk Skogsbruksskolan
Adolf Gustavsson, Strömsund Emelinda Rådström Håkan Norman (24-timmarsloppet) Luspen - Lillån Skogstjänst, Storuman
Adolf Lindberg (1899-1984) Emma Danielsson (1912-1996) Håkans Mode Luspengymnasiet Skolekorps
Agaton Stenvall, Barsele Ensamma tallen - Luspviken Höflottning i Gardvik Luspholmen 1954 Skolgatan 1961
Agda Sjöbergs Modeaffär E.P. Dredéns Eftr Speceri . . . Högstedts Snickeri Luspholmen Skola Skolhistorik Stensele Kommun
Agnes Högberg (1899-1992) Erhard Johansson, Gardsjönäs Hönseri, Strömsund Luspviken - Röbro Skyskrapan Storuman
Aina Kristensson 1962 Erik Erhard Wilhelm Hamre (SJ) I Luspviken - Ångbåtsbryggan Slalombacken Storuman 2010
Ajaure Erik Johansson, Storuman ICA Slussfors (Lönnbergs Livs) Luther, Folke Slalom DM Storuman 1963
Ajaure 1961 invigning Erik Nygren, Storuman ICA Stensele 1960 Långsjöby - Bilder från förr Slussfors 1954
Ajauredammen Erik Salomonsson (1894-1947) ICA Supermarket, Storuman Långsjöby Fiskdamm 1963 Smedmans Bilverkstad
Akkats Erik Strandberg, Umeå ICA Supermarket (Sandins) Långsjöby Skola SMV - Forsvik
Albert Winka Erland Flemming (1928-2013) IK Fjällvinden 1963 Långvattnet Snöskoter 1963
Albin Härgestam Erling Axelsson, dragspelare Inez Sundström 1963 Läkarbostaden, Stensele Sockerbacken Vallnäs
Albin Olofsson Erling Axelsson, Långsjöby Inga Collert Lönnberg, Maj-Britt, Storuman Sparbanken Storuman
Alfred Andersson Kolbäck Erold Texvall, Storuman Inga Maj Lingesten (g. Sundin) Lönnberg Lotty, Slussfors Spiiks Gummiverkstad, Stensele
Alfred Bergström, Långsjöby Eskil Andersson 1960 Inga Olovsson, Laisbäck Lönnbergs Livs Slussfors Stellan Rosén
Alfred Lindberg, Långsjöby Eskil Andersson 1962 Ingeborg Fransson M Sten-Elis Wiklund
Alfrida Holmberg (f. Persson) Eskil Andersson 1963 Ingeborg Larsson 1963 Magda Eriksson Stensele Folkskola
Algot Persson Eskil Andersson 1964 Ingegärd Lindberg Magda Rådström Stensele Folkskola (2)
Algot Walfridsson 1964 Eskil Andersson - Turistrådet Ingrid Knutsson Mai-Ziri Lunder Stensele Järnaffär
Alice Engman (Scouter) Eskil Andersson (SJ) Ingrid Sundin (f. Lundström) Maj-Britt Lönnberg, Storuman Stensele Mejeri
Anders Hörnelid Esso macken, Storuman Ingvar Gustavsson, Långsjöby Maj-Lis Kejerhag (24-timmarsloppet) Stensele Sjukstuga
Andersson Seth Ester Lundström Ingvar Gustavsson - Turistrådet Majken Andersson (Björk) Stensele Sjukstuga (2)
Anita Fredriksson, Kaskeluokt

Ester Sahlman

Ingvar Mörtsell, Barsele Majken Olsson Stig Lindberg (SJ)
Ankarsund 1954

Eva Ahlenius, Åskilje

Inlandsbanan Mannbergs Konditori Stig Mikaelsson
Ankarsund Skola

Eva Carstedt

Inlandsbanan Snöslunga Manskören Storuman Stig Sandström
Anna-Stina Sahlman

Eva Collert

Iris Grönlund (24-timmarsloppet) Maria Bergström, Långsjöby Storholmen 1954
Anna-Stina Sahlman 2

Eva Lundkvist, Pauträsk

Iris Östman Maria Gunnebo (f Öberg) Storhälla 1965
Anton Eriksson (SJ) F Irma Granberg Marianne Johansson Storjuktan
Anton Eriksson (Scouter) Fanberg, Jonas - Rallare Isak Bergström, Långsjöby Marianne Ottosson Stor-Marion
Arklöf, Ossian Fanberg, Ruth Ivan Thelmé Margareta Ljunglöf Storuman - Flygfoto
Arne Sjölund Felix Omark (SJ) Ivar Alm 1960 Margareta Mannberg Storumans Bio 1963
Artur Johansson Fem tjänster i en Ivar Alm 1962 (Skidstugans invigning) Margareta Segersten Storumans IK - Fest 1964
Artur Stenvall, Stensele Ferdinand Nilsson Ivar Alm 1967 Margit Fjellström Storumans Järnvägsstation 1937
Asta Bergström Filadelfia Storuman invigning 1963 Invigning Inlandsbanan 1937

Margit Johansson

Storumans Järnvägsstation 1961
Astrid Ebbegren Filip Kristensson, Landshövding Invigningståget Inlandsbanan

Margit Sandgren (1921-2002)

Storumans Manskör
Augusta Rådström, Stensele Fjällspökis - Olle Ek J

Martin Lundström, komminister

Storumans Tingsrätt 1963
Augusta Rådström (2) Flakaträsk, trädfällning 1968 Jakob Karlsson, Stensele

Mattsson, Leonard, Storuman

Strömkarl, Jub.bok Vattenfall
Augusta Rådström (3) Flathers, The Jan Gustav Norman

Maud Markusson (Lidgren)

Strömsund 1954
Axel Eriksson, Danasjö Flottning på Umeälven "Jeja" Sundström, Gertrud

Mejeriet Stensele

Sundström, Gertrud "Jeja"
Axel Granholm Flottningsföreningen Umeälven Joel Gällhagen N Sundströms Biograf
Axel Isaksson Flyghangaren Storuman Johan Bergfors, Slussfors Nesna Norge Sundsvallsbanken

Axel Lindström - Bilhandlare

Folkbladet Johan (Kalix) Viklund Nick Sollén Sune Sandin

Axel Svensson, Avasund

Folkbladet 1961 Johan Lindberg Nils Johansson (Skidstugans invigning) Susanna Johansson, Långsjöby
B Folke Andersson Johan Norberg Nils Mikael Winka Sven Abrahamsson (24-timmarsloppet)
BA´s Klädbod Folke Jonsson, Junsele Johan Peter Widén (SJ) Nils Tärnvik, Umeå Sven Andersson, Gunnarn
Backskolan (flygfoto) Folke Luther Johan Rådström, Stensele Norbergs Snickeri Sven Collert
Badflickor vid badsjön 1965 Folke Viklund Johan Svärd, Storuman Norin Harry, Bäcklunds Järn Sven Eriksson, Stensele
Badsjön - Flygfoto Folkets Hus Storuman 1961 Johan Zakrisson O Sven-Gösta Spiik
Badsjön - Röbro Folkhögskolan Storuman Johannes Bergström - Långsjöby Olle Bygdell (24-timmarsloppet) Sven O. Persson
Bandtraktor Folkhögskolan besöker Sibyllagården John Nilsson, Åskilje Olle "Fjällspökis" Ek Sven Panthe (Club 96)
Bandtraktor 2 Folkhögskolan Skolhistorik John Johansson, Gardsjönäs Olle Hellgren Sven Panthe (Skidstugans invigning)
Barnskidskola Stensele 1963 Folkskolan Stensele Otto Johansson, Gardsjönäs Olle Hellgrens snickeri Sven Rosell
Barnskidskola Storuman 1963 Folkskolan Storuman John Rådström, Stensele Olle Persson Sven Rönnholm
Barsele Forsgren Elsa Jojken - Elevtidning Folkhögskolan Olle "Stor-Olle" Olsson Svenska Lokmän 1951
Bengt Grubbström Forsvik - SMV Jompas - Jonssons Kläder Olssons Värme Svältåsen
Bergsvägen 1960 Frans Oskar Ödlund Jonas Fanberg Omark, Felix (SJ) Svärtträsk 1956
Berit Grannas Frans Oskar Ödlund (SJ) Jonas Rönnholm Oskar Bergström, Långsjöby Svärtträsk Station
Berta Grahns Café, Stensele Fredrik Svennerskog, kyrkoherde Jonas Sandberg Oskar Brännlund, Paulund, Åskilje Systembolaget Storuman
Bertil Johansson - Lapplandsflyg Fredriksson, Anita - Kaskeluokt Jonsson Rudi Oskar Eriksson, Åskilje 1963 Sågnäset 1954
Bertil Nilsson (SJ) Frida Fredling Jonssons Kläder Oskar Lindberg Sågnäset, Ångbåtsbryggan
Bertil Mörtsell (1) Fritz Nilsson Jubileumstallrik Akkats Oskar Mannberg 1962 Sågverk med rullbana
Bertil Mörtsell (2) Frälsningsarmén scouter Juktådammen Oskar Persson T
Bert-Ove Bäckman, Lycksele Frälsningsarmén bildhistorik Juktå Skola Ossian Arklöf, manskören 1969 Tage Lundin, Skidskytte
Betty Nyberg (1899-1972) Fårdöd av blixt i Umnäs 1964 Jämtpelles grubba – Umeälven Ossian Högberg (1897-1972) Tage Lundin, SIK 1969
Biblioteket Storuman 1963 G Järnhandel, Sjöbergs Ove Bengtsson - Dialektord Taxikiosken, Storuman
Biblioteket Storuman 1968 Gamla Läkarbostaden Stensele Järnvägsbro vid Akkats Ove Nyhlén, Åskilje Tekla Höijem
Bilhandlare - Axel Lindström Gamla vykort Järnvägsbro - Inlandsbanan Ove Rönnholm, Långsjöby Telegrafstationen Stensele
Bil-Safo Gardvik - Höflottning Järnvägsbro - Inlandsbanan (2) Ove Widman (24-timmarsloppet) Telegrafverket Storuman
Bil-Safo byggstart 1964 Gavelin, Åke Järnvägshistoriskt forum P Texvall, Erold - Storuman
Bingo i Gunnarn 1969 Gejmån – Vattenfall Järnvägshotellet Annexet Paj á lá Pajala The Flying Mercel
Birgitta Granholm Gerda Moberg Järnvägshotellet, Storuman Pappershandel, K. Andersson Tilda Jonsson
Björn Ferry OS-guld 2010 Gerda Ottosson, Bäckmark Järnvägshotellet, Storuman (2) Paradhuset Tinus Rundgren
Blaiken 1954 Gerhard Grönlund Järnvägshusen, Storuman Pelle Westergren Tjuvbacken Storavan
Blaiken Skola Gertrud "Jeja" Sundström Järnvägsstation Storuman Per Arvid Lundmark (SJ) Tobak & Pappershandel
Blåbärsrenseriet Sågnäset Giitermans Sysilke Järnvägsstation Storuman 1961 Per Forsberg - Bilsafo Volvo Amazon Tora Åström, Åskilje
Blåvingar, flickscouter Gottfrid Sjöberg Järnvägsviadukten Storuman Per Forsberg - Bilsafobygget Tore Jonsson, Barsele
Blå Vägen Gottfrid Sjöbergs Järnhandel K Per Glasin Tore Karlsson
Bo Kristiansson Granbergs Transport AB 1961 K. Anderssons Papperhandel Petronellas Hälla Tore Rönnholm (24-timmarsloppet)
Bo Lindblad 1960 Grenbäck, Rune Kajsa Norberg, Tärnaby Petronella Sofia Jonsdotter Torget, Storuman
Bo Lindblad 1962 Greta Rundgren, Åskilje Karin Eriksson (f. Sandell) Petter Hedman 1970 Torsten Norström 1962
Bo Lindblad 1963 Greta Rådström Karin Flemming (1928-2013) Polaris Snow Traveller 1963 Torsten Wallström
Bo Lindblad, Storuman Gula Kliniken Karin Forsberg (f. Bylund) Polisstationen Storuman Torsten Wallström (2)
Bo Roland Strandman (SJ) Gula Paviljongen Karin Gustavsson Posten Slussfors Trelleborg AB (Gummiverkstad)
Bonnets, The Gula Paviljongen (2) Karin Hamre Pressbyrån kiosken Trolltrumman 1970-talet
Bordtennis Gull-Britt Viklund Karin Johansson, Strömsund Putsar-Olle Trädfällare i Långsjöby
Boxanavan Gullön (invigning Inlandsbanan) Karin Norman 1963 R Ture Larsson, Storuman
Branden Luspgränd 1973 Gullön (Rallare) Karin Norman - Scouter Rackosjön Tändkulemotor
Bredéns Diversehandel Gun Andersson Karl Bergström, Långsjöby Rackosjökalven Turisten, ångbåt
Bredénska Huset Gun Andersson (24-timmarsloppet) Karl Danielsson Ragnhild Andersson, gift Arnafors Tyko Varodell
Bredénska Huset (2) Gun Holmgren Karl Gustav Danielsson Rallare Inlandsbanan Tågolycka i Barsele 1954
Brita Collert Gunborg Helmersson Karl Gustav "Masen" Eriksson Rallare Inlandsbanan (2) U
Brita Hjernestam Gunhild Ekstedt (Juktå Skola) Karl Jonsson Racing Plast - Burträsk Ulf Björk
Britta Abrahamsson Gunhild Segersten Karl Larsson Radio John Ulf Hellgren
Britta Mörtsell, Luspnäset Gunnar Andreasson, Bergnäs Karl Rönnholm Ragnar Granberg Ulla Collert
Britta Sandin Gunnar Hjernestam Karl-Axel Nordström (SJ) Rakstugan - Bror Granholm Ulrik Åslund, Storuman 1963
Brolles Raksalong Gunnar Norberg Karl-Erik Fackel (SJ) Rane Mattsson, Storuman Umelit AB - Byggelit AB
Bror Granholm, Storuman Gunnar Olsson Karl-Erik Sjödin Realskolan Skolhistorik Umeälvens Flottningsförening
Bror Granholm 1962 Gunnar Olsson (Olssons Värme) Karl-Evert "Manolito" Forsgren Realskolan Index Umnäs 1954
Bror Hansson Gunnar Rönnholm, Långsjöby Karl-Fredrik Lindberg, Kyrktåsjö Reisek, Signe Ungdomar Fotboll 1961
Bror Hansson 1962 Gunnar Semrén, Strömsund Karl-Oskar Johansson, Gardsjönäs Ringcentralen Ungdoms DM Slalom 1963
Bror Hansson 1963 Gunnar Vågsten, Vindeln Kaskeluokt 1918 Robert Lindberg, Långsjöby Ungdomsgård Club 96
Bror Hansson 1968 Gunnarns Fotbollag 1970 Kaskeluokt 1954 Rolf Lindman, postmästare Utsikten
Bror Kristiansson Gunnarn Skola Kaskeluokt brobygge 1961 Rottne - Forsvik UVF – Vattenfall
Brynolf Karlsson 1962 Gustav Danielsson Klas Jönsson Ruben Persson, Långsjöby V
Bröderna Sundström Gustaf Bergström, Långsjöby Knut Lönnberg, Slussfors Ruben Persson, Långsjöby (2) Vallnäs 1954
Bröderna Sundström (2) Gustav Norberg Knut Stenvall Rudi Jonsson Vallnäs Plantskola
Bröt-Anund - Ångbåt Gustav Persson, Gunnarn Kockums Forsvik Rudolf Sjöbergs fastighet Valltorpet

Bussterminalen Storuman

Gustav Robert Eriksson (SJ) Kolbryggan Storuman Runar Axelsson, Långsjöby Valter Forsman, Barsele

Byggelit AB - Umelit AB

Gustav Rosén Kommunhuset Rune Hestner Valter Lunder

Bärrenseriet Sågnäset

Gustav Stenmark Kommunhuset – Blå Vägen Rune Grenbäck Vattenfall – Gejmån

Börje Sandberg

Gustav VI Adolf i Jokkmokk Konrad Pettersson Rune Norberg Vattenfallsmässen 1962

Börje Öfjäll

Gustav VI Adolf i Storuman Konsumhallen Storuman Rune Viklund, manskören 1969 Vattenfallsmässen 1965
C Göran Sundström Konsumhallen invigning 1961 Ruth Fanberg Vattenfall Storuman
Calle "Margarinkalle" Nilsson

Gösta Sahlman

Kringlan Club 96 Rådström, Greta Vattenfall - UVF
Caltex, Bensinpump

Gösta Sandén (30-gradersmannen)

Kristina Andersson (g Norström) Rådström, Lasse Vera Nordenstam
Caltexmacken, Storuman

Göta Norman

Kristina Andersson (g Persson) Rådström, Lennart Vera Westerlund
Carin Granholm

Göte Moberg (Rallare)

Kristina Bergström, Långsjöby Rälsbaracken Verner Karlsson, Granhöjden
Carl Nathanaelsson H Kristina Karlsson (1883-1971) Rälsbuss Victoria - Vicky Superluxus
Carl-Oskar Nilsson (Nilssons Foto) Halvar Henning Holm (SJ) Kristina Pettersson Röbro 1963 Viklund, Rune, manskören 1969
Carl Strandberg (SJ) Halvar Lidfalk, Umnäs Kungavägen 1963 Röbro - Luspviken Viktoria Karlsson, Luspholmen
Carl Olof Saedén Hangaren i Storuman Kurt Dahlbom, Storuman Röbron Viktor Israelsson, Laisbäck
Cederbergs Fastighet Stensele Harald Eriksson - Lokalreporter Kurt E. Fries, Vilhelmina Röbrokiosken Viktor Sjöberg, Finnäs
Centralskolan 1960-talet Harald Nilsson, Vindeln Kurt Hamre, Storuman Rönnholm & Söner 1964 Viktoriaskolan (flygfoto)
Centralskolan Skolhistorik Harald Niva, Storuman Kurt Nilsson S Ville Fröbo - Skolgatan 10
Christer Lundberg (Scouter) Harrvik Kyrkberg 1954 Saedén Carl-Olov Vivi Nilsson
Cityhuset Harry Elebrink, Storuman Kåbdalis Saljesnäset Volvo Amazon 1964
Claréus Hus - Materialvägen Harry Elebrink (24-timmarsloppet) Källarbacken Stensele Sandberg Börje Volvobäcken
Club 96 Harry Molin L Sandberg Jonas Vykort
D Harry Norin, Bäcklunds Järn Laisbäck 1954 Sandbergs Mekaniska Verkstad (SMV) Västerbottens Folkblad
Dagmar Varodell Harry Sandström Landverk 57 - Grävmaskin Sandins Växellok Z3 278
Dagny Bergström, Långsjöby Hartin Lennart, Rusele Lapplandsflyg 1961 Sandins ICA W
Dagny Eriksson Hedman, Petter Lars Esberg (24-timmarsloppet) Sandins Snabbköp Wallströms Radio & Musik
Dagny Eriksson (2) Hedvig Mikaelsson Lars Gustavsson Sandins Snabbköp (2) Wallströms Radio & Musik (2)
Danielsson Hjalmar, Gunnarn Helge William Karlsson (SJ) Lars Sandström Sandins ICA (nyöppning 1967) Widéns Kemikalieaffär
Debora Forsman, Barsele Helikopter - AB Lapplandsflyg Lars-Göran Mattsson Sandström, Stig Y
Dialektord Helmer Nilsson (SJ) Lars-Jerry Burmans orkester Sandvik (Blaiken) Yngve Jonsson
Dolly Rönnholm Hemavans badhus 1972-73 Larsson, Ture, Storuman Sarvträskkalven Yngve Rönnholm (1921-1980)
Drivax - SMV Forsvik Hemavans Högfjällshotell Lasse i Byxkröken Scania Vabis L55-L71-L75 Yrkesskolan, Storuman
E Hembränt 1963 Lasse Rådström Scouter 1964 Z
Ebba Andersson, Pauträsk Henning Bergström Lauritz "Lasse" Lindberg Scouterna Zackrisgården
Ebba Bylund, Storuman Henning Jonsson, Storuman Lekskolan Storuman Scoutstugan Rackosjön Zackrisgården 2
Ebba Mattsson Henry Gregorsson Lekskolan Skolhistorik Seth Andersson Zackrisvägen
Ebbe Mattsson, Storuman Henry Jonsson, Barsele Lennart Hartin, Rusele Seth Stenvall, Barsele Å
Edelsvärd, Engelbrekt Hestner Rune Lennart Norberg (24-timmarsloppet) Shellmacken, Storuman Åke Gavelin
Edvard Varodell Hilda Jonsson Lennart Persson Sibyllagården Stensele 1967 Åke Ragnarsson
Edvin Collert Hilding Karlsson Lennart Tanderyd Sievert Johansson, Barsele Ångbåten Äran
Edvin Johansson Hilding Lindahl Leonard Mattsson, Storuman Sigfrid Granström Ångbåtsbryggan, Sågnäset
Ehrling Axelsson Hildur Johansson, Danasjö Leonard Mattsson, Storuman (Rallare) Signard Forsman Åskiljebron 1964-65
Ehrling Axelsson och The Bonnets Hillevi Nilsson Leonard Mattsson, Storuman (2) Signe Eliasson (1893-1986) Åskilje Bygdegård 1963
Eilert Nordström Hilma Bergström, Långsjöby Lennart Rådström Signe Girfors Åskilje Kyrka Konfirmation 60-tal
Einar Eriksson, Frälsningsarmén Hilmer Gustavsson, Norrberg Lillån Signe Reisek Ä
Einar Jakobsson Hjalmar Bergström, Långsjöby Lindahl Hilding Sigurd Hörnelid Äggproduktion, Strömsund
Einar Lindberg Hjalmar Danielsson, Gunnarn Lindahls Livs Stensele Siv Hamre Äran Ångbåt
Einar Rådström Hjalmar Wallin (Stensele Skola) Lindberg, Robert Långsjöby Siv-Inger Rådström (24-timmarsloppet) Ö
Eleonora (Nora) Danielsson Hjalmar Wallin - Manskören Lindströms Cykel & Sport Sixten Jonsson, Ankarsund Öfjäll, Börje
Elin Gustavsson (f. Sundin) Hjernestam, Gunnar Lindströms Cykel & Sport 2 Sjukstugan Stensele ÖSA 670 fällare/läggare
Elina Torger Holger Johansson Linnéa Lidén Sjöberg Viktor, Finnäs Östen Boman (SJ)
Elon Johansson, Danasjö Holger Åström, Åskilje Linnéa Lönnberg Sjöbergs Järnhandel Östen Nilsson (SJ)
  Holmfrid Hultebrandt 1960   Sjölund, Arne Övningskran på Skogbruksskolan
  Holmfrid Rönnholm      
         

LISTAN UPPDATERAS FORTLÖPANDE!

 
© Storumansajten.se
 

Tillbaka!