STORUMAN - EN STOR INLANDSKOMMUN I LANDSKAPET LAPPLAND - VÄSTERBOTTENS LÄN



Du är här:

Här söker du rubriker, personer, byggnader, händelser och annat som finns dokumenterat i Storumansajten.se! /Redaktören


1 - 9 Eleonora (Nora) Danielsson Husmodersgymnastik i Stensele Magda Rådström Soc.demokraterna 1:a maj demonstration 1966
1:a maj demonstration 1966 Elin Gustavsson (f. Sundin) Håkan Norman (24-timmarsloppet) Mai-Ziri Lunder - Vårdbiträde hos Dr Collert Sockerbacken Vallnäs
24-timmarsloppet 1981 Elin Sollén - De gamlas dag 1962 Håkans Mode - Klädbutik i Storuman Maj-Britt Lönnberg, Storuman Sollén, Bernhard - De gamlas dag 1962
30-gradersmannen (Gösta Sandén) Elina Torger Hällnäs - Första nybyggaren Maj-Lis Kejerhag - 24-timmarsloppet Sollén, Elin - De gamlas dag 1962
70iaden Volleyboll Elon Andersson, Pausele Hängbro över Kaskeluoktsundet 1962 Majken Andersson (Björk) Sommarsol, Barnkoloni i Skarvsjöby
A Elon Johansson, Danasjö Höflottning i Gardvik Majken Olsson - Inlandsbanan bygget Sotare i Storuman
AB Lapplandsflyg Elon Lindberg Högland - Första nybyggaren Maltes Livs, Vallnäsvägen 13 Sparbanken Storuman
Abborrberg - Första nybyggaren Elon Nordin Höglund - Första nybyggaren Mannberg, Oskar, 1962 Spiik Göta (1906-1982), Sibyllagården Stensele
Ada Andersson - Stensele husmodersförening Elsa Forsgren Högstedts Snickeri Mannbergs Konditori - Foton av Harry Elebrink Spiiks Gummiverkstad, Stensele
Ada Bredén Elsy Lingesten Hönseri, Strömsund Manskören Storuman 1969 Spökis - Olle Ek, Lapplandsflyg
Ada Granholm Emanuel Påhlman, tandläkare Hörnelid, Sigurd Manskören Storuman firar 30 år Steinvall, Leif alias "Puma"
Ada Granholm (2) Enar Ärlebrandt 1960 Hörnfalk, Helga - Husmodersgymnastik Maria Bergström (1863-1952), Långsjöby Stellan Rosén - Bröt-Anund och Tärnaresa
Adolf Gustavsson, Strömsund Enar Ärlebrandt 1963 I Maria Gunnebo (f Öberg) Sten-Elis Wiklund, S.I.K. Storuman
Adolf Lindberg (1899-1984) Enar Ärlebrandt - Turistrådet ICA Slussfors (Lönnbergs Livs) Maria Norberg, Långsjöby Sten-Elis Wiklund, Sportaffären Storuman
Adolfsberg - Första nybyggaren Engelbrekt Edelsvärd - SIK Hockey ICA Stensele 1960 Marianne Johansson - Lindahls Livs Stensele Stenlund - Första nybyggaren
Agaton Stenvall, Barsele Emelinda Rådström ICA Supermarket, Storuman Marianne Ottosson, lärare Stensele - Första nybyggaren
Agda Sjöbergs Modeaffär Emma Danielsson (1912-1996) ICA Supermarket (Sandins) Margareta Ljunglöf Stensele Folkskola
Aggling, Jerker - Gunnarns brandförsvar 1967 Ensamma tallen - Luspviken IK Fjällvinden 1963 Margareta Mannberg Stensele Folkskola (2)
Agnes Högberg (1899-1992) E.P. Dredéns Eftr Speceri . . . Inez Sundström 1963 Margareta Segersten Stensele Handelsträdgård
Aina Kristensson 1962 Erhard Johansson, Gardsjönäs Inga Collert Margit Fjellström Stensele Hushållningssällskap 1960
Ajaure Erik Erhard Wilhelm Hamre (SJ) Inga Maj Lingesten (g. Sundin) Margit Johansson Stensele Järnaffär
Ajaure - Anläggningsspel 1967 Erik Jakobsson, tapetserare Inga Olovsson, Laisbäck Margit Sandgren (1921-2002) Stensele Mejeri
Ajaure invigning 1961 Erik Johansson, Storuman Inga-Lill Wiklund, Storuman Martin Lundström, komminister Stensele Mekaniska Verkstad - SMV - Forsvik
Ajauredammen Erik Nygren, Storuman Ingeborg Fransson - Juktå skola Martin Sandberg - SMV Forsvik Stenssele Mekaniska Verkstad - Inbrott
Akkats Erik Salomonsson (1894-1947) Ingeborg Larsson - Barnskidskola 1963 Martin Stenvall - Sibyllagården 1966 Stensele Sjukstuga - Dr Edvin Collert
Albert Winka Erik Sigurd Ejderud (1908-1988) Ingegärd Lindberg - Sandins ICA 1967 Mattaberg - Första nybyggaren Stentorp - Första nybyggaren
Albin Härgestam Erik Strandberg, Umeå Ingrid Knutsson - Blaiken skola Mattsson, Leonard, Storuman Stentorpsvägen
Albin Olofsson Eriksson, Sigfrid - Säljare Lindströms Sport Ingrid Nilsson - Maltes Livs Maud Markusson (Lidgren) Stenvall, Annegrete - Husmodersgymnastik
Alfred Andersson Kolbäck Erland Flemming (1928-2013) Ingrid Sundin (f. Lundström) Mejeriet Stensele Stenvall, Eila - Stensele Husmodersförening
Alfred Bergström, Långsjöby Erland Flemming, bilbygge Ingvar Gustavsson, Långsjöby Mellersta Norrlands Kraftverk Stenvall, Eila - Husmodersgymnastik
Alfred Lindberg, Långsjöby Erling Axelsson, dragspelare Ingvar Gustavsson - Turistrådet i Långsjöby Mikaelsson, Vallentin, Yttervik Stenvall Gustav - Skarvsjöby Läskedrycksfabrik
Alfrida Holmberg (f. Persson) Erling Axelsson, Långsjöby Ingvar Mörtsell, Barsele - Blå Vägen bygget Mos-Evert (Evert Fransson), Kaskeluokt Stenvall, Martin - Sibyllagården 1966
Algot Persson Erold Texvall, Storuman Inlandsbanan Musikskolan Storuman1973 Stig Kolbäck - Vårmaskerad 1961
Algot Walfridsson 1964 Ersmark - Första nybyggaren Inlandsbanan Snöslunga Märta Maria Andersson - Luspholm Skola 1920 Stig Lindberg - Inlandsbanan SJ
Alice Engman (Scouter) Eskil Andersson 1960 - Kommunalråd Invigning Bussterminal Storuman 2015 Mörtliden - Första nybyggaren Stig Mikaelsson - Skolgatan1961
Anders Hörnelid Eskil Andersson 1962 - Invigning skidstugan Invigning Inlandsbanan 1937 N Stig Sandström, talangjakt Storhälla loge
Andersson, Ada - Stensele husmodersförening Eskil Andersson 1963 Invigningståget Inlandsbanan Nesna Norge Storband i Storuman - Brasslapparna
Andersson, Elon, Pausele Eskil Andersson 1964 Iris Grönlund (24-timmarsloppet) Nick Sollén Storholmen - Första nybyggaren
Andersson, Märta Maria - Luspholm Skola 1920 Eskil Andersson - Turistrådet Iris Östman Nils Johansson (Skidstugans invigning) Storholmen 1954 - Sven Hebels foton
Andersson, Seth, Storuman Eskil Andersson (SJ) Irma Granberg Nils Mikael Winka Storhälla idrottsplats1965
Anita Fredriksson, Kaskeluokt Eskil Hedin - De gamlas dag 1962 Isak Bergström, Långsjöby Nils Tärnvik, Umeå Storjuktan, Juktådammen - UVF
Ankarsund 1954 Esso macken, Storuman Ishockey SIK Nilsson, Ferdinand Stor-Marion, lingrävare - Kurt Hamres bilder
Ankarsund - Första nybyggaren Ester Lundström Ivan Thelmé - Julfest för barn på FH Nilsson, Ingrid - Maltes Livs Stornäs - Första nybyggaren
Ankarsund Skola Ester Sahlman Ivan Thelmé - På Sibyllagården i Stensele Nilsson, Östen (SJ) Storuman - Flygfoto Kurt Hamres bilder
Anläggningsspel - Ajaure 1967 Eva Ahlenius, Åskilje Ivar Alm 1960 Nora (Eleonora Danielsson Storumans Bio 1963
Anna Lönnberg (f. Johansson i Fräkenvik) Eva Carstedt - Skolavslut 1923 Luspholmen Ivar Alm 1962 (Skidstugans invigning) Norberg, Kajsa, Tärnaby - Trolltrumman Storumans Folkhögskola
Anna-Greta Wollberg, lärare Pauträsk Skola Eva Collert, Stensele Ivar Alm 1967 - Nyöppning Sandins ICA Norberg, Maria, Långsjöby Storumans IK - Fest 1964
Anna-Stina Sahlman - Invigning Skidstugan Eva Lundkvist, Pauträsk Ivar Sandström, Storuman - VG15 Norbergs Snickeri Storumans IK - Ishockey
Anna-Stina Sahlman 2 - Vivi Nilssons album Evert Fransson (Mos-Evert), Kaskeluokt Ivar Strand, Tärnaby Nordanås - Första nybyggaren Storumans Järnvägsstation 1937
Annegrete Stenvall - Husmodersgymnastik F J Nordansjö - Första nybyggaren Storumans Järnvägsstation 1961
Annexet Järnvägshotellet Felix Omark (SJ) Jakob Karlsson, Stensele Nordenberg, Berit- Barnskidskola 1970 Storumans Järnvägsstation 1976
Anton Eriksson (SJ) Fem tjänster i en (SJ) Jakobsson, Erik, tapetserare Nordin Henning - Invigning Sibyllagården 1966 Storumans kommunalhus
Anton Eriksson - Scouter Ferdinand Nilsson Jan Gustav Norman Nordin, Henning, Stensele Storumans Manskör
Arbetsstugan i Stensele 1993 Filadelfia Storuman invigning 1963 Jansson, Birger - Maltes Livs Nordström, Gerhard - Lärare, Gunnarn Skola Storumans Manskör - 1969
Arne Hedin, Barsele 1972 Filip Kristensson, Landshövding Jarl Holmner - Lärare på Gunnarn Skola Nordsvenskan brinner Storumans Skoterklubb 1983
Arne Lindberg - Bygger fastighet 1968 Finnäs - Första nybyggaren "Jeja" Sundström, Gertrud Norin Harry, Bäcklunds Järn Storumans Tingsrätt 1963
Arne Sjölund - Palt & Loppis Kaskeluokt 2010 Fjällbosjö - Första nybyggaren Jerker Aggling - Gunnarns brandförsvar 1967 Norman, Gerhard, Juktån Strand, Ivar, Tärnaby - Hemavans simhall
Artur Johansson Fjällners Livs, Strömsund (AC) Joel Gällhagen Normark, Hans-Olof "Olle" - Sotarmästare 1968 Strand Kerstin - Lekskolan Storuman
Artur Persson, Jovan Fjällsjö - Första nybyggaren Joel Gällhagen - ICA i Gunnarn Norrberg - Fotografi från 1921 Striden - Första nybyggaren
Artur Stenvall, Stensele Fjällspökis - Olle Ek Johan Bergfors, Slussfors Norrberg - Första nybyggaren Strömkarl, Jub.bok Vattenfall
Asta Bergström Fjällåker - Första nybyggaren Johan Johansson - Långvattnet Norrberg Skola Strömsund - Första nybyggaren
Astrid Ebbegren Flakaträsk, trädfällning 1968 Johan (Kalix) Viklund Norrbäck - Första nybyggaren Sundsvall - Första nybyggaren
Augusta Rådström, Stensele Flathers, The Johan Lindberg Norrdal - Första nybyggaren Strömsund 1954 - Sven Hebels foton
Augusta Rådström (2) Flemming, Erland - Bilbygge Johan Norberg Norrhed - Första nybyggaren Sundströms Biograf - Skolbio 1963
Augusta Rådström (3) Flottning på Umeälven Johan Peter Widén (SJ) Nyliden Timmerkörning med kalv Sundsvallsbanken - ur Vivi Nilssons album
Axel Eriksson, Danasjö Flottningsföreningen Umeälven Johan Rådström, Stensele Norrsjö - Första nybyggaren Sundqvist, Torvald - Polis på uppdrag hos SMV
Axel Granholm Flygfotografier Johan Svärd, Storuman Norrvik - Första nybyggaren Sune Sandin - ICA-handlare i Storuman
Axel Isaksson Flyghangaren Storuman Johan Zakrisson Norråker - Första nybyggaren Susanna Johansson (1826-1915), Långsjöby
Axel Jakobssons Diversehandel Folkbladet - Kontor i Konsumhallen Johannes Bergström (1849-1927), Långsjöby Nygren, Runo - Byggmästare från Lycksele SUSK-83 - Storumans skoterklubb Vallträsk
Axel Lindström - Bilhandlare Folkbladet 1961 Johansson, Johan - Långvattnet Nyholm - Första nybyggaren Svedesjö, Sven Sixten
Axel Lindström - Sportaffären Folke Andersson - Skogsbruksskolan Johansson, Ragnar - Juktans kraftverk Nyliden Timmerkörning med kalv Sven Abrahamsson - 24-timmarsloppet
Axel Svensson, Avasund Folke Jonsson, Junsele Johansson, Susanna (1826-1915), Långsjöby Nysele - Första nybyggaren Sven Andersson, Gunnarn
B Folke Luther, Storuman Johansson, Åke - BP-macken Gunnarn 1969 Näsvattnet - Första nybyggaren Sven Collert
BA´s Klädbod Folke Viklund John Bjuhr - Konstnär i mosaik O Sven Eriksson, Stensele
Backskolan (flygfoto) Folkets Hus Storuman 1961 John Bränström, Gunnarbo, Gunnarberg OK-macken Storuman invigning 1969 Sven-Gösta Spiik
Badflickor vid badsjön 1965 Folkhögskolan Storuman John Nilsson, Åskilje Olle Bygdell (24-timmarsloppet) Sven Hebel - Vattenfall reglering Umeälv1954
Badsjön Storuman 1969 Folkhögskolan besöker Sibyllagården John Johansson, Gardsjönäs Olle "Fjällspökis" Ek - AB Lapplandsflyg Sven O. Persson
Badsjön - Flygfoto Folkhögskolan Skolhistorik John Rådström, Stensele Olle Hellgren Sven Panthe (Club 96)
Badsjön - Röbro Folkskolan Stensele Jojken - Elevtidning Folkhögskolan Olle Hellgrens snickeri Sven Panthe (Skidstugans invigning)
Bandtraktor (Brobygge Åskilje) Folkskolan byggs i Storuman Jokkmokks Jocke i Tärnaby Olle Persson Sven Rosell
Bandtraktor (Väg på Vallnäs) Folkskolan Storuman - Klassfoton Jompas - Jonssons Kläder Olle "Stor-Olle" Olsson Sven Rönnholm
Barnkolonin Sommarsol i Skarvsjöby Forsgren Elsa Jonas Fanberg Olofsberg - Första nybyggaren Svenska gods och gårdar
Barnskidskola Stensele 1963 Forsman Debora, Barsele Jonas Rönnholm Olssons Värme Svenska Lokmän 1951
Barnskidskola Storuman 1963 Forsmark - Första nybyggaren Jonas Sandberg Omma, Olof Tomas - Ajaureforsens rengärde Svensson Axel, Avasund
Barnskidskola Storuman 1970 Forsnacken Kungavägen Jonsson Rudi Oskar Bergström, Långsjöby Svältåsen
Barruk, Sigrid - De gamlas dag 1962 Forsvik - Första nybyggaren Jonsson, Sixten, Ankarsund Oskar Brännlund, Paulund, Åskilje Svärd, Johan, Storuman
Barsele - Fotografi från 1909 Forsvik - SMV Jonsson, Tore, Barsele Oskar Eriksson, Åskilje 1963 Svärtträsk 1956
Barsele 1973 Frans Oskar Ödlund Jonssons Kläder Oskar Lindberg Svärtträsk Station
Barsele - Första nybyggaren Frans Oskar Ödlund (SJ) Joranträsk - Första nybyggaren Oskar Lindström - Vägarbete Nyliden Systembolaget Storuman
Barsele (Vykort) Fransson, Evert (Mos-Evert), Kaskeluokt Jubileumstallrik Akkats Oskar Lönnberg, Tärnaby. Fotosamling Sågnäset 1954
Barsele - Första nybyggaren Fredens Torg, Storuman Juktans Pumpkraftverk Oskar Mannberg 1962 Sågnäset, Ångbåtsbryggan
Bastansjö - Första nybyggaren Fredrik Svennerskog, kyrkoherde Juktådammen Oskar Persson Sågverk med rullbana
Bastanvik - Första nybyggaren Fredriksson, Anita, Kaskeluokt Juktå Skola Ossian Arklöf, manskören 1969 Sädesholm - Första nybyggaren
Bastuträsk (Gunnarn) - Första nybyggaren Fredriksten - Första nybyggaren Jämtpelles grubba – Umeälven Ossian Högberg (1897-1972) Söndagsskola i Norrberg 1921
Bengt Grubbström Frida Fredling Järnhandel, Sjöbergs Otto Johansson, Gardsjönäs T
Bensinmackar i Storuman Friden - Första nybyggaren Järnvägsbro vid Akkats Ove Bengtsson - Dialektord Tage Lundin, Skidskytte
Bergfors, Helge Friheten - Första nybyggaren Järnvägsbro - Inlandsbanan Ove Nyhlén, Åskilje Tage Lundin, SIK 1969
Berglund, Rune - Sibyllagården invigning 1966 Skolans friluftsdag på Rackosjön 1970 Järnvägsbro - Inlandsbanan (2) Ove Rönnholm, Långsjöby Tage Wikander - BP-mack Gunnarn 1969
Berglunda - Första nybyggaren Fritz Nilsson Järnvägshistoriskt forum Ove Widman (24-timmarsloppet) Tallträsk - Första nybyggaren
Bergnäs - Första nybyggaren Frälsningsarmén och scouter Järnvägshotellet Annexet P Taxikiosken, Storuman
Bergström, Johannes (1849-1927), Långsjöby Frälsningsarmén i Storuman bildhistorik Järnvägshotellet, Storuman Paj á lá Pajala Teater Folkets Hus 1961
Bergström, Maria (1863-1952), Långsjöby Fårdöd av blixt i Umnäs 1964 Järnvägshotellet, Storuman (2) Pappershandel, K. Andersson Tekla Höijem
Bergsvägen 1960 G Järnvägshusen, Storuman Paradhuset Teknikbacken i Storuman
Berit Grannas Gamla Läkarbostaden Stensele Järnvägsstation Storuman Pauträsk - Förste nybyggaren Telegrafstationen Stensele
Bernhard Sollén - De gamlas dag 1962 Gamla vykort Järnvägsstation Storuman 1961 Pauträsk - Klasskort Telegrafverket Storuman
Bert Danielsson - Juktans kraftverk Gardsjönäs - Första nybyggaren Järnvägsviadukten Storuman Pelle Westergren Tennis i Joranträsk
Berta Grahns Café, Stensele Gardsjönäs Turism Järvsjö - Första nybyggaren Pensionärsgymnastik Tesla Pardubice, ishockey
Bertil Johansson - Lapplandsflyg Gavelin, Åke K Per Arvid Lundmark (SJ) Texvall, Erold - Storuman
Bertil Nilsson (SJ) Gardvik - Höflottning K. Anderssons Papperhandel Per Forsberg - Bilsafo Volvo Amazon The Bonnets 1963-2017
Bertil Mörtsell (Snöskoter) Gejmån – Vattenfall Kajsa Norberg, Tärnaby - Trolltrumman Per Forsberg - Bilsafobygget The Flying Mercel
Bertil Mörtsell (Skogsbrukssk) Gerda Moberg Karin Eriksson (f. Sandell) Per Glasin Thelmé, Ivan - Julfest för barn på FH
Berit Nordenberg - Barnskidskola 1970 Gerda Ottosson, Bäckmark Karin Flemming (1928-2013) Persson, Artur, Jovan Thelmé, Ivan - På Sibyllagården i Stensele
Bert-Ove Bäckman, Lycksele Gerhard Grönlund - 24-timmarsloppet Karin Forsberg (f. Bylund) Persson, Gustav, Gunnarn Tilda Jonsson
Betty flottarbåt Gerhard Nordström - Lärare, Gunnarn Skola Karin Gustavsson Persson, Hedda, Jovan Timmerheden - Första nybyggaren
Betty Nyberg (1899-1972) Gerhard Norman, Juktån Karin Hamre Persson Tom - Manskören firar 30 år Timmerkörning med kalv 1962
Biblioteket Storuman 1963 Gertrud "Jeja" Sundström Karin Johansson, Strömsund Persson, Verner - Strömsund Tinus Rundgren
Biblioteket Storuman 1968 Giitermans Sysilke Karin Norman 1963 Petronellas Hälla Tjorven - Postverkets tjänstebil
Bilhandlare - Axel Lindström Girfors, Signe Karin Norman - Scouter Petronella Sofia Jonsdotter Tjuvbacken Storavan
Bil-Safo (H. Elebrinks bilder) Gottfrid Sjöberg Karl Bergström, Långsjöby Petter Hedman 1970 Tobak & Pappershandel
Bil-Safo byggstart 1964 Gottfrid Sjöbergs Järnhandel Karl Danielsson Polaris Snow Traveller 1963 Tom Persson - Manskören firar 30 år
Bilkårister Granberg, Henning - Lärare i Barsele skola Karl Gustav Danielsson Polisstationen Storuman Tora Åström, Åskilje
Bingo i Gunnarn 1969 Granbergs Transport AB 1961 Karl Gustav "Masen" Eriksson Posten Slussfors Tore Jonsson, Barsele
Birger Jansson - Maltes Livs Grannäs - Första nybyggaren Karl Jonsson Pressbyrån kiosken Tore Karlsson
Birgitta Granholm Gratjansjö - Första nybyggaren Karl Larsson Puma (alias) Leif Steinvall Tore Rönnholm (24-timmarsloppet)
Bisting, Christer - Bilder från Storumans Jvstn Greta Rundgren, Åskilje Karl Rönnholm Putsar-Olle Torget, Storuman
Bjuhr, John - Konstnär i mosaik Greta Rådström Karl-Axel Nordström (SJ) R Torpsta - Första nybyggaren
Björn Ferry OS-guld 2010 Grill 79 - Viola Ludvigssons dröm Karl-Erik Fackel (SJ) Rackosjön - Scouter Torsten Norström 1962
Björnabäck - Första nybyggaren Grundfors - Första nybyggaren Karl-Erik Sjödin Rackosjökalven Torsten Wallström
Blaiken 1954 Grusmark - Första nybyggaren Karl-Evert "Manolito" Forsgren Ragnar Johansson, Juktans kraftverk Torsten Wallström (2)
Blaiken Skola Grönlund, Gerhard - 24-timmarsloppet Karl-Fredrik Lindberg, Kyrktåsjö Ragnhild Andersson, gift Arnafors Torvald Sundqvist - Polis på uppdrag hos SMV
Blaiksjön 1973 Gubbträsk - Första nybyggaren Karl-Oskar Johansson, Gardsjönäs Rallare Inlandsbanan Trelleborg AB (Gummiverkstad)
Blasarn - Första nybyggaren Gula Kliniken Karlsson, Hilding - Bröt-Anund Rallare Inlandsbanan (2) Trolltrumman Tärnaby 1970-talet
Blekfjäll - Första nybyggaren Gula Paviljongen Kassaskåpskupp SMV Forsvik Racing Plast - Burträsk Trädfällare i Långsjöby
Blåbärsrenseriet Sågnäset Gula Paviljongen (2) Kaskeluokt - Fotografi från 1918 Rakcosjön 1970 skolans friluftsdag Ture Larsson, Storuman
Blåvingar, flickscouter Gull-Britt Viklund Kaskeluokt 1954 - Sven Hebels bilder Radio John Turism i Gardsjönäs
Blå Vägen Gullön (invigning Inlandsbanan) Kaskeluokt brobygge 1962 Radiocentralen 1961 Tutti Frutti - Einar Eriksson, Frälsningsarmén
Bo Kristiansson (Skogsbrukssk) Gullön (Rallare) Kaskeluokt - Första nybyggaren Ragnar Granberg Tändkulemotor
Bo Lindblad 1960 Gun Andersson - Expedit på Sandins KDS 1:a maj demonstration 1966 Rakstugan - Bror Granholm Turisten, ångbåt
Bo Lindblad 1962 (Skidstugans invigning) Gun Andersson (24-timmarsloppet) Kerstin Strand - Lekskolan Storuman Rane Mattsson, Storuman Tyko Varodell
Bo Lindblad 1963 (i Långsjöby) Gun Holmgren Kirjesån, Slussfors Realskolan Skolhistorik Tyra Dahl - Maltes Livs
Bo Lindblad, kanslichef Stensele kommun Gunborg Helmersson Klas Jönsson Realskolan Klassfoton Tågolycka i Barsele 1954
Bo Roland Strandman (SJ) Gunhild Ekstedt (Larsson) Juktå Skola Knut Lönnberg, Slussfors Realskolan Vårmaskerad 1961 U
Boman, Edith - Maltes Livs Gunhild Segersten Knut Stenvall Red Hot Festival 2008 - The Bonnets Ulf Björk
Bonnets, The - 1963-2017 Gunilla Widén - Lekskolan 1965 Kockums Forsvik Reisek, Gunnar - Brandchef Stensele kommun Ulf Hellgren
Bonnets, The - 1965 Gunnar Andreasson, Bergnäs Kolbryggan Storuman Reisek Signe Ulla Collert
Bordtennis Gunnar Hjernestam Kolbäck, Stig - Vårmaskerad 1961 Renberg - Första nybyggaren Ulla Widén, Storuman
Boxanavan Gunnar Larsson, simmare Kommunalhuset Storuman Ringcentralen Storuman 1961 Ullisjaur - Första nybyggaren
BP-macken Gunnarn 1969 Gunnar Norberg Kommunhuset – Blå Vägen Robert Lindberg, Långsjöby Ulrik Åslund, Storuman 1963
Branden Luspgränd 1973 Gunnar Olsson Konfirmation Stensele socken/kommun Rolf Lindman, postmästare Umander, Gösta - Vårmaskerad 1961
Brasslapparna - Storband i Storuman Gunnar Olsson (Olssons Värme) Konrad Pettersson Rolf Skarin - Maltes Livs i Storuman Umelit AB - Byggelit AB
Brattbäck - Första nybyggaren Gunnar Reisek - Brandchef Stensele kommun Konsum Snabbköp i Gunnarn 1966 Rottne - Forsvik Umeälvens Flottningsförening
Brattåker - Första nybyggaren Gunnar Rönnholm, Långsjöby Konsumhallen Storuman Ruben Königsson - Vägarbete Nyliden Umnäs 1954
Bredéns Diversehandel Gunnar Semrén, Strömsund Konsumhallen Storuman invigning 1961 Ruben Persson, Långsjöby Umnäs - Första nybyggaren
Bredénska Huset (Kurt Hamres bilder) Gunnar Vågsten, Vindeln Kringlan Club 96 Ruben Persson, Långsjöby (2) Umnäs skolhem - Svenska gods och gårdar
Bredénska Huset (Sandins Snabbköp) Gunnarbo - Gunnarberg (Svärtträsk) Kristina Andersson (g Norström) Rudi Jonsson Ungdomar Fotboll 1961
Brita Collert Gunnarns Fotbollag 1970 Kristina Andersson (g Persson) Rudolf Sjöbergs fastighet Ungdoms DM Slalom 1963
Brita Hjernestam Gunnarn Skola Kristina Bergström, Långsjöby Runar Axelsson, Långsjöby Ungdomsgård Club 96
Britta Abrahamsson Gustaf Bergström, Långsjöby Kristina Karlsson (1883-1971) Rune Berglund - Sibyllagården invigning 1966 Urban Rönngren - Polis på uppdrag hos SMV
Britta Mörtsell, Luspnäset Gustav Danielsson Kristina Pettersson Rune Hestner Utsikten Stenseleberget
Britta Rådström - Gymnastik i Storuman 1960-tal Gustav Norberg Kungavägen 1963 Rune Grenbäck UVF (Umeälvens Vattenregleringsföretag)
Britta Sandin, Storuman Gustav Persson, Gunnarn Kurt Dahlbom, Storuman Rune Norberg V
Britta Valfridsson - Stensele Husmodersförening Gustav Robert Eriksson (SJ) Kurt E. Fries, Vilhelmina Rune Viklund, manskören 1969 Valfridsson, Britta - Stensele Husmodersförening
Brolles Raksalong, Bror Granholm, frisör Gustav Rosén - Landshövding, politiker m.m. Kurt Gustavsson, Stensele H-trädgård Runo Nygren - Byggmästare från Lycksele Vallentin Mikaelsson, Yttervik
Bror Granholm, Storuman, frisör Gustav Stenmark Kurt Hamre, Storuman - Bildsamling Ruth Fanberg Vallnäs 1954
Bror Granholm 1962 (Skidstugans inv) Gustav Stenvall - Läskedrycksfabrik Skarvsjöby Kurt Hamre - Dagbladsskytte i Stensele Rut Yderstedt, - Skidskola Storuman 1970 Vallnäs - Första nybyggaren
Bror Hansson (Kommunmöte) Gustav VI Adolf i Jokkmokk Kurt Nilsson Rådström, Britta - Gymnastik i Storuman 60-tal Vallnäs - Ladugård rivs 1963
Bror Hansson - Skidstugans invigning 1962 Gustav VI Adolf i Storuman Kyrkberg 1954 Rådström, Lennart Vallnäs Plantskola (Skogsbruksskolan)
Bror Hansson 1963 Gustavsson, Adolf - Strömsund Kyrkberg - Första nybyggaren Rälsbaracken Valltorpet
Bror Hansson - Gunnarns brandförsvar 1967 Gustavsson, Curt - Stensele Handelsträdgård Kåbdalis Rälsbuss - Storumans Järnvägsstation Valter Forsman, Barsele
Bror Hansson 1968 Gustafsson Lennart - Spiiks Gummiverkstad Källarbacken Stensele Rälsbuss - Åskiljebron Valter Lunder, Långsjöby
Bror Kristiansson, lärare Gymnastik i Storuman 1960-talet Königsson, Ruben - Vägarbete Nyliden Röbro 1963 Varodell, Dagmar, Bäckmark
Brynolf Hedström, lokalreporter VF Gällhagen, Joel - ICA i Gunnarn Körer i Storuman Röbro - Luspviken Vattenfall – Gejmån
Brynolf Karlsson 1962 Göran Sundström - Sandins ICA 1967 L Röbron Vattenfallsmässen 1962
Brännholm - Första nybyggaren Gösta Sahlman - Inlandsbanan bygget Ladugård rivs på Vallnäs 1963 Röbrokiosken Vattenfallsmässen 1965
Bränström, John (Gunnarbo, Gunnarberg) Gösta Sandén (30-gradersmannen) Laisbäck - Första nybyggaren Rönngren, Urban - Polis på uppdrag hos SMV Vattenfall Storuman
Bröderna Sundström, entreprenör Gösta Umander - Vårmaskerad 1961 Laisbäck 1954 - Sven Hebels bilder Rönnholm Vattenfall - UVF
Bröderna Sundström (2), grävmaskin Göta Norman - Blaiken skola Landverk 57 - Grävmaskin Rönnholm & Söner 1964 Vera Nordenstam
Bröt-Anund - Ångbåt Göta Spiik (1906-1982), Sibyllagården Stensele Lapplandsflyg 1961 Rönnäs - Första nybyggaren Vera Westerlund
Burman, Henry, Tärnaby Göte Moberg (Rallare) Lappmarkskören i Storuman S Verksamheten - Första nybyggaren
Bussterminalen Storuman, invigning 2015 H Lars Esberg (24-timmarsloppet) Saljesnäset och Skogsbruksskolan Verner Karlsson, Granhöjden
Butiker i Gunnarn 1966 Halvar Henning Holm (SJ) Lars Gustavsson - Umelit Samedemonstration i Stockholm 2014 Verner Persson, Strömsund
Byggelit AB - Umelit AB Halvar Lidfalk, Umnäs Lars Sandström - Stensele skola Sandberg, Harriet - Husmodersföreningen Victoria - Vicky Superluxus
Bäckmark - Första nybyggaren Hamre, Kurt, Storuman - Bildsamling Lars-Göran Mattsson Sandbergs Mekaniska Verkstad (SMV) Widén, Gunilla - Lekskolan 1965
Bärrenseriet Sågnäset Hamre, Kurt - Dagbladsskytte i Stensele Lars-Jerry Burmans orkester - Storhälla Sandin, Sune - Porträtt Viklund, Rune, manskören 1969
Börje Sandberg (SMV) Hamre, Siv Larssons Livs, Umnäs Sandins Viktoria Karlsson, Luspholmen
Börje Öfjäll Hangaren i Storuman Lasse i Byxkröken - Lars-Göran Mattsson Sandins ICA Viktor Israelsson, Laisbäck
C Hans-Olof "Olle" Normark - Sotarmästare 1968 Lasse Rådström Sandins Snabbköp Viktor Sjöberg (1897-1973), Finnäs
Calle "Margarinkalle" Nilsson Hansson, Bror - Gunnarns brandförsvar 1967 Lauritz "Lasse" Lindberg - Långsjöby Sandins Snabbköp (2) Viktoriaskolan (flygfoto)
Caltex, Bensinpump Harald Eriksson - Lokalreporter VK Leif "Puma" Steinvall Sandins ICA (nyöppning 1967) Vildmannanappet 2018
Caltexmacken, Storuman Harald Nilsson, Vindeln - Blå vägen bygget Lekskolan i Storuman Sandström Ivar, Storuman - VG15 Ville Fröbo - Skolgatan 10
Carin Granholm Harald Niva, Storuman - Bygget av Åskiljebron Lekskolan, Skolhistorik Sandvik (Blaiken) - Första nybyggaren VIP´s - Popband från forna Östtyskland (DDR)
Carl Nathanaelsson Harriet Sandberg - Husmodersföreningen Lennart Gustafsson - Spiiks Gummiverkstad Sandvik (Blaiken) - Hebels bilder 1954 Vi som vet mest 1971
Carl-Oskar Nilsson (Nilssons Foto) Harrvik - Första nybyggaren Lennart Hartin, Rusele - Blå Vägen bygget Sarvträskkalven Vinliden - Första nybyggaren
Carl Strandberg (SJ) Harrsjö - Första nybyggaren Lennart Norberg (24-timmarsloppet) Scania Vabis L55-L71-L75 Viola Ludvigsson - Grill 79
Carl Olof Saedén Harry Elebrink, Storuman Lennart Persson Scouter 1964 Vivi Nilsson
Cederbergs Fastighet Stensele Harry Elebrink (24-timmarsloppet) Lennart Tanderyd Scouterna i Storuman Volleyboll SIK
Centralskolan 1960-talet Harry Molin Leonard Mattsson, Storuman Scoutstugan Rackosjön 2006 Volvo Amazon 1964
Centralskolan - Klassfoton Harry Norin, Bäcklunds Järn Leonard Mattsson, Storuman (Rallare) Segersten,Margareta Volvobäcken
Centralskolan Skolhistorik Harry Sandström Leonard Mattsson, Storuman (2) Semrén, Gunnar - Strömsund Volvonäs - Första nybyggaren
Christer Bisting - Bilder från Storumans Jvstn Hebel, Sven - Vattenfalls reglering Umeälv 1954 Lennart Rådström Seth Andersson, Storuman Vykort
Christer Lundberg (Scouter) Hedda Persson, Jovan Lidfalk, Halvar, Umnäs Seth Stenvall, Barsele Vårmaskerad 1961 - Realskolan
Cigén, Yngve - Ingenjör från Storuman Hedin, Arne - Barsele 1972 Lillån 1960-talet Shellmacken, Storuman Världens största swimmingpool
Cityhuset Hedin, Eskil - De gamlas dag 1962 Lindahls Livs - ICA-butik i Stensele Sibyllagården Stensele 1967 Västervik - Första nybyggaren
Claréus Hus - Materialvägen Hedlunda - Första nybyggaren Lindberg, Arne - Bygger fastighet 1968 Sibyllagården Stensele invigs 1966 Västerbottens Folkblad
Club 96 Hedman, Petter 1970 Lindman, Rolf, postmästare Sievert Johansson, Barsele Växellok Z3 278
Collert, Edvin - Provinsialläkare 1928-1948 Hedvig Mikaelsson Lindström, Axel, bilhandlare Sigfrid Eriksson, säljare Lindströms Sport W
Curt Gustavsson - Äggproduktion, Strömsund Helga Hörnfalk - Husmodersgymnastik Lindström, Oskar - Vägarbete Nyliden Sigfrid Granström Wallströms Radio & Musik
Curt Gustavsson - Stensele Handelsträdgård Helge Bergfors Lindströms Cykel & Sport 1 Signard Forsman Wallströms Radio & Musik (2)
D Helge William Karlsson (SJ) Lindströms Cykel & Sport 2 Signe Eliasson (1893-1986) Widén, Ulla, Storuman
Dagbladsskytte Helikopter - AB Lapplandsflyg Lingesten, Elsy Signe Girfors Widéns Kemikalieaffär, Storuman
Dagmar Varodell, Bäckmark Helmer Nilsson (SJ) Linnéa Lidén Signe Reisek Wikander, Tage - BP-mack Gunnarn 1969
Dagny Bergström, Långsjöby Hemavans simhall invigning 1973 Linnéa Lönnberg Sigrid Barruk - De gamlas dag 1962 Wiklund, Inga-Lill, Storuman
Dagny Eriksson Hemavans Högfjällshotell Lions Club 1967 Bussresa Sigurd Hörnelid Wiklund, Sten-Elis - S.I.K. Storuman
Dagny Eriksson (2) Hembränt 1963 Living Water 1972, musikalisk kvartett Simhallen i Hemavan, invigning 1973 Wiklund, Sten-Elis, Sportaffären Storuman
Dahl, Tyra - Maltes Livs Henning Bergström Lokstallarna Storuman Siv Hamre Wollberg, Anna-Greta - Llärare Pauträsk Skola
Dal (Sördal) - Första nybyggaren Henning Granberg, lärare i Barsele skola Lokstallarna Storuman (2) Siv-Inger Rådström (24-timmarsloppet) Y
Damkör i Storuman Henning Jonsson, Storuman Lotten Gunnarsson - Ankarsunds skola Sixten Jonsson, Ankarsund Yderstedt, Rut - Skidskola Storuman 1970
Danielsson, Bert - Juktans kraftverk Henning Nordin - Invigning Sibyllagården 1966 Lotty Lönnberg, Slussfors Sixten Svedesjö Yngve Cigén - Ingenjör från Storuman
Danielsson, Eleonora (Nora) Henning Nordin, Stensele Lubbträsk - Första nybyggaren Sjukstugan Stensele Yngve Jonsson
Danielsson Hjalmar, Gunnarn Henning o Helga Rönnholm Lucia - Telegrafen Storuman Sjöberg, Gottfrid Yngve Rönnholm (1921-1980)
De gamlas dag 1962 Henry Burman, Tärnaby Ludvigsson, Viola - Grill 79 Sjöberg, Viktor (1897-1973), Finnäs Yrkesskolan, Storuman
Debora Forsman, Barsele Henry Gregorsson Ludwig Rönnholm - Gamla bilder Långsjöby Sjöbergs Järnhandel Z
Demonstration 1:a maj 1957 Henry Jonsson, Barsele Lunder, Valter, Långsjöby Sjöscouter i Storuman 1973 Zackrisgården
Dialektord - Samling av Ove Bengtsson Herman Lindholm, lärare vid Folkskolan Luspen - Lillån Skarin, Rolf - Maltes Livs Zackrisgården 2
Dikestorp - Första nybyggaren Herrklubb i Storuman Luspen (Storuman) - Första nybyggaren Skarvsjö - Förste nybyggaren Zackrisvägen
Doktor Sievertsen Hilda Jonsson Luspengymnasiet Skarvsjöberget Å
Dolly Rönnholm Hilding Karlsson Luspengymnasiet - Klasskort Skarvsjöby fotbollslag 1971 Åke Gavelin
Drivax - SMV Forsvik Hilding Lindahl Luspholmen 1954 - Foton av Sven Hebel Skarvsjöby Läskedrycksfabrik - Gustav Stenvall Åke Johansson - BP-macken Gunnarn 1969
E Hildur Johansson, Danasjö Luspholmen - Första nybyggaren Skarvsjöby Skola Åke Ragnarsson
Ebba Andersson, Pauträsk Hillevi Nilsson, Storuman Luspholmen Skola - Skolavslutning 1923 Skarvsjöby Skola 1962 Ålderdomshemmet Stensele
Ebba Bylund, Storuman Hilma Bergström, Långsjöby Luspviken - Röbro Skarvsjöby Ungdomsträff 1971 Ångbåten Äran
Ebba Mattsson Hilmer Gustavsson, Norrberg Luspviken - Ångbåtsbryggan och "Turisten" Skarvsjögården Ångbåtsbryggan, Sågnäset
Ebbe Mattsson, Storuman Hjalmar Bergström, Långsjöby Luther Folke, Storuman Skidstugan invigning 1962 Ånäset - Första nybyggaren
Edelsvärd, Engelbrekt - SIK Hockey Hjalmar Danielsson, Gunnarn Långsjöby - Bilder från förr Skidstugan - Mästarbrev sotare i Storuman 1968 Åskiljebron 1964-65
Edith Boman - Maltes Livs Hjalmar Wallin, lärare Stensele Skola Långsjöby Fiskdamm 1963 Skidåkning Åskilje - Första nybyggaren
Edvard Varodell Hjalmar Wallin - Manskören Långbäck - Första nybyggaren Skogsarbetare Långvattnet 1968 Åskilje Bygdegård 1963
Edvin Collert, provinsialläkare 1928-1948 Holger Johansson Långnäs - Första nybyggaren Skogsbruksskolan, klassfoton Åskilje Kyrka Konfirmation 60-tal
Edvin Johansson Holger Åström, Åskilje Långsjöby Skola Skogstjänst, Storuman Åströmska huset flyttas 1973
Ehrling Axelsson Holmfrid Hultebrandt 1960 Långvattnet - Första nybyggaren Skolekorps Ä
Ehrling Axelsson och The Bonnets Holmfrid Rönnholm Långvattnet - Gamla foton från Långsjöby Skolgatan 1961 - Vårspänst reportage Äggproduktion, Strömsund
Eila Stenvall - Stensele Husmodersförening Holmner, Jarl - Lärare på Gunnarn Skola Läkarbostaden, Stensele Skolhistorik Stensele Kommun Äran Ångbåt
Eila Stenvall - Husmodersgymnastik Holmträsk - Första nybyggaren Läskedrycksfabrik i Skarvsjöby Skolskjuts i Stensele kommun 1960 Ärlebrandt, Enar 1960
Eilert Nordström Hotell Toppen 1965 Lönnberg - Första nybyggaren Skyskrapan Storuman Ärlebrandt, Enar 1963
Einar Eriksson, (Tutti Frutti) Frälsningsarmén HSB-husen, Blå Vägen Storuman Lönnberg, Anna (f. Johansson i Fräkenvik) Skytte i Stensele - Kurt Hamre Ö
Einar Jakobsson Hugo Andersson 1961 Lönnberg, Oskar. Fotosamling. Slalombacken Storuman 2010 ÖSA 670 fällare/läggare
Einar Lindberg Hugo Andersson 1964 Lönnbergs Livs - Butik i Slussfors Slalom DM Storuman 1963 Östansjö - Första nybyggaren
Einar Rådström Hugo Fredriksson (24-timmarsloppet) M Slussfors - Första nybyggaren Östen Boman (SJ)
Ejderud, Erik Sigurd (1908-1988) Hugo Johansson, Jansjö Magda Eriksson Slussfors 1954 - Foton av Sven Hebel Östen Nilsson (SJ)
Ek, Olle - "Fjällspökis" - AB Lapplandsflyg Hulda Stenvall   Smedmans Bilverkstad Östervik - Första nybyggaren
  Husmodersföreningen   Snöskoter 1963 Övningskran på Skogbruksskolan
         
         
         

LISTAN UPPDATERAS FORTLÖPANDE!


STARTSIDAN       FOTOARKIVET       TILL TOPPEN