STORUMAN - EN STOR INLANDSKOMMUN I LANDSKAPET LAPPLAND - VÄSTERBOTTENS LÄN


Du är här:

Här söker du rubriker, personer, byggnader, händelser och annat som finns dokumenterat i Storumansajten.se! /Redaktören


5
1 - 9 Elsa Forsgren Husmodersföreningen Lönnberg, Anna (f. Johansson i Fräkenvik) Slussfors 1954 - Foton av Sven Hebel
1:a maj demonstration 1966 Emanuel Påhlman, tandläkare Håkan Norman (24-timmarsloppet) Lönnberg, Oskar. Fotosamling. Smedmans Bilverkstad
24-timmarsloppet 1981 Enar Ärlebrandt 1960 Håkans Mode Lönnbergs Livs - Butik i Slussfors SMV - Forsvik
30-gradersmannen (Gösta Sandén) Enar Ärlebrandt 1963 Hällnäs - Första nybyggaren M Snöskoter 1963
A Enar Ärlebrandt - Turistrådet Hängbro över Kaskeluoktsundet 1962 Magda Eriksson Soc.demokraterna 1:a maj demonstration 1966
AB Lapplandsflyg Engelbrekt Edelsvärd Höflottning i Gardvik Magda Rådström Sockerbacken Vallnäs
Abborrberg - Första nybyggaren Emelinda Rådström Högland - Första nybyggaren Mai-Ziri Lunder - Vårdbiträde hos Dr Collert Sommarsol, Barnkoloni i Skarvsjöby
Ada Bredén Emma Danielsson (1912-1996) Höglund - Första nybyggaren Maj-Britt Lönnberg, Storuman Sotare i Storuman
Ada Granholm Ensamma tallen - Luspviken Högstedts Snickeri Maj-Lis Kejerhag - 24-timmarsloppet Sparbanken Storuman
Ada Granholm (2) E.P. Dredéns Eftr Speceri . . . Hönseri, Strömsund Majken Andersson (Björk) Spiik Göta (1906-1982), Sibyllagården Stensele
Adolf Gustavsson, Strömsund Erhard Johansson, Gardsjönäs Hörnelid, Sigurd Majken Olsson - Inlandsbanan bygget Spiiks Gummiverkstad, Stensele
Adolf Lindberg (1899-1984) Erik Erhard Wilhelm Hamre (SJ) I Mannberg, Oskar, 1962 Spökis - Olle Ek, Lapplandsflyg
Adolfsberg - Första nybyggaren Erik Jakobsson, tapetserare ICA Slussfors (Lönnbergs Livs) Mannbergs Konditori - Foton av Harry Elebrink Stellan Rosén - Bröt-Anund och Tärnaresa
Agaton Stenvall, Barsele Erik Johansson, Storuman ICA Stensele 1960 Manskören Storuman 1969 Sten-Elis Wiklund, Storuman
Agda Sjöbergs Modeaffär Erik Nygren, Storuman ICA Supermarket, Storuman Manskören Storuman firar 30 år Stenlund - Första nybyggaren
Agnes Högberg (1899-1992) Erik Salomonsson (1894-1947) ICA Supermarket (Sandins) Maria Bergström (1863-1952), Långsjöby Stensele - Första nybyggaren
Aina Kristensson 1962 Erik Sigurd Ejderud (1908-1988) IK Fjällvinden 1963 Maria Gunnebo (f Öberg) Stensele Folkskola
Ajaure Erik Strandberg, Umeå Inez Sundström 1963 Marianne Johansson - Lindahls Livs Stensele Stensele Folkskola (2)
Ajaure 1961 invigning Erland Flemming (1928-2013) Inga Collert Marianne Ottosson, lärare Stensele Handelsträdgård
Ajauredammen Erland Flemming, bilbygge Inga Maj Lingesten (g. Sundin) Margareta Ljunglöf Stensele Järnaffär
Akkats Erling Axelsson, dragspelare Inga Olovsson, Laisbäck Margareta Mannberg Stensele Mejeri
Albert Winka Erling Axelsson, Långsjöby Inga-Lill Wiklund, Storuman Margareta Segersten Stensele Mekaniska Verkstad - SMV - Forsvik
Albin Härgestam Erold Texvall, Storuman Ingeborg Fransson - Juktå skola Margit Fjellström Stensele Sjukstuga - Dr Edvin Collert
Albin Olofsson Ersmark - Första nybyggaren Ingeborg Larsson - Barnskidskola 1963 Margit Johansson Stentorp - Första nybyggaren
Alfred Andersson Kolbäck Eskil Andersson 1960 - Kommunalråd Ingegärd Lindberg - Sandins ICA 1967 Margit Sandgren (1921-2002) Stentorpsvägen
Alfred Bergström, Långsjöby Eskil Andersson 1962 - Invigning skidstugan Ingrid Knutsson - Blaiken skola Martin Lundström, komminister Stenvall Gustav - Skarvsjöby Läskedrycksfabrik
Alfred Lindberg, Långsjöby Eskil Andersson 1963 Ingrid Sundin (f. Lundström) Martin Stenvall - Sibyllagården 1966 Stenvall, Martin - Sibyllagården 1966
Alfrida Holmberg (f. Persson) Eskil Andersson 1964 Ingvar Gustavsson, Långsjöby Mattaberg - Första nybyggaren Stig Lindberg - Inlandsbanan SJ
Algot Persson Eskil Andersson - Turistrådet Ingvar Gustavsson - Turistrådet i Långsjöby Mattsson, Leonard, Storuman Stig Mikaelsson - Skolgatan1961
Algot Walfridsson 1964 Eskil Andersson (SJ) Ingvar Mörtsell, Barsele - Blå Vägen bygget Maud Markusson (Lidgren) Stig Sandström, talangjakt Storhälla loge
Alice Engman (Scouter) Esso macken, Storuman Inlandsbanan Mejeriet Stensele Storband i Storuman - Brasslapparna
Anders Hörnelid Ester Lundström Inlandsbanan Snöslunga Mellersta Norrlands Kraftverk Storholmen - Första nybyggaren
Andersson, Seth, Storuman Ester Sahlman Iris Grönlund (24-timmarsloppet) Mikaelsson, Vallentin, Yttervik Storholmen 1954 - Sven Hebels foton
Anita Fredriksson, Kaskeluokt Eva Ahlenius, Åskilje Iris Östman Mos-Evert (Evert Fransson), Kaskeluokt Storhälla idrottsplats1965
Ankarsund 1954 Eva Carstedt - Skolavslut 1923 Luspholmen Irma Granberg Musikskolan Storuman1973 Storjuktan, Juktådammen - UVF
Ankarsund - Första nybyggaren Eva Collert, Stensele Isak Bergström, Långsjöby Mörtliden - Första nybyggaren Stor-Marion, lingrävare - Kurt Hamres bilder
Ankarsund Skola Eva Lundkvist, Pauträsk Ishockey SIK N Stornäs - Första nybyggaren
Anna Lönnberg (f. Johansson i Fräkenvik) Evert Fransson (Mos-Evert), Kaskeluokt Ivan Thelmé - Julfest för barn på FH Nesna Norge Storuman - Flygfoto Kurt Hamres bilder
Anna-Greta Wollberg, lärare Pauträsk Skola F Ivar Alm 1960 Nick Sollén Storumans Bio 1963
Anna-Stina Sahlman - Invigning Skidstugan Felix Omark (SJ) Ivar Alm 1962 (Skidstugans invigning) Nils Johansson (Skidstugans invigning) Storumans IK - Fest 1964
Anna-Stina Sahlman 2 - Vivi Nilssons album Fem tjänster i en (SJ) Ivar Alm 1967 - Nyöppning Sandins ICA Nils Mikael Winka Storumans IK - Ishockey
Annexet Järnvägshotellet Ferdinand Nilsson Ivar Sandström, Storuman - VG15 Nils Tärnvik, Umeå Storumans Järnvägsstation 1937
Anton Eriksson (SJ) Filadelfia Storuman invigning 1963 Ivar Strand, Tärnaby Nilsson, Ferdinand Storumans Järnvägsstation 1961
Anton Eriksson - Scouter Filip Kristensson, Landshövding Invigning Inlandsbanan 1937 Norberg, Kajsa, Tärnaby - Trolltrumman Storumans kommunalhus
Arbetsstugan i Stensele 1993 Finnäs - Första nybyggaren Invigningståget Inlandsbanan Norbergs Snickeri Storumans Manskör - 1969
Arne Sjölund - Palt & Loppis Kaskeluokt 2010 Fjällbosjö - Första nybyggaren J Nordanås - Första nybyggaren Storumans Skoterklubb 1983
Artur Johansson Fjällsjö - Första nybyggaren Jakob Karlsson, Stensele Nordansjö - Första nybyggaren Storumans Tingsrätt 1963
Artur Persson, Jovan Fjällspökis - Olle Ek Jakobsson, Erik, tapetserare Nordin Henning - Invigning Sibyllagården 1966 Strand, Ivar, Tärnaby - Hemavans simhall
Artur Stenvall, Stensele Fjällåker - Första nybyggaren Jan Gustav Norman Nordsvenskan brinner Strand Kerstin - Lekskolan Storuman
Asta Bergström Flakaträsk, trädfällning 1968 "Jeja" Sundström, Gertrud Norin Harry, Bäcklunds Järn Striden - Första nybyggaren
Astrid Ebbegren Flathers, The Joel Gällhagen Normark, Hans-Olof, sotare - Bild! Strömkarl, Jub.bok Vattenfall
Augusta Rådström, Stensele Flemming, Erland - Bilbygge Johan Bergfors, Slussfors Norrberg - Fotografi från 1921 Strömsund - Första nybyggaren
Augusta Rådström (2) Flottning på Umeälven Johan (Kalix) Viklund Norrberg - Första nybyggaren Sundsvall - Första nybyggaren
Augusta Rådström (3) Flottningsföreningen Umeälven Johan Lindberg Norrbäck - Första nybyggaren Strömsund 1954 - Sven Hebels foton
Axel Eriksson, Danasjö Flygfotografier Johan Norberg Norrdal - Första nybyggaren Sundströms Biograf - Skolbio 1963
Axel Granholm Flyghangaren Storuman Johan Peter Widén (SJ) Norrhed - Första nybyggaren Sundsvallsbanken - ur Vivi Nilssons album
Axel Isaksson Folkbladet - Västerbottens Folkblad, tidning Johan Rådström, Stensele Nyliden Timmerkörning med kalv Sune Sandin - ICA-handlare i Storuman
Axel Lindström - Bilhandlare Folkbladet 1961 Johan Svärd, Storuman Norrsjö - Första nybyggaren Susanna Johansson (1826-1915), Långsjöby
Axel Svensson, Avasund Folke Andersson - Skogsbruksskolan Johan Zakrisson Norrvik - Första nybyggaren SUSK-83 - Storumans skoterklubb Vallträsk
B Folke Jonsson, Junsele Johannes Bergström (1849-1927), Långsjöby Norråker - Första nybyggaren Svedesjö, Sven Sixten
BA´s Klädbod Folke Luther, Storuman Johansson, Susanna (1826-1915), Långsjöby Nyholm - Första nybyggaren Sven Abrahamsson - 24-timmarsloppet
Backskolan (flygfoto) Folke Viklund John Nilsson, Åskilje Nyliden Timmerkörning med kalv Sven Andersson, Gunnarn
Badflickor vid badsjön 1965 Folkets Hus Storuman 1961 John Johansson, Gardsjönäs Nysele - Första nybyggaren Sven Collert
Badsjön - Flygfoto Folkhögskolan Storuman John Rådström, Stensele Näsvattnet - Första nybyggaren Sven Eriksson, Stensele
Badsjön - Röbro Folkhögskolan besöker Sibyllagården Jojken - Elevtidning Folkhögskolan O Sven-Gösta Spiik
Bandtraktor (Brobygge Åskilje) Folkhögskolan Skolhistorik Jokkmokks Jocke i Tärnaby OK-macken Storuman invigning 1969 Sven O. Persson
Bandtraktor (Väg på Vallnäs) Folkskolan Stensele Jompas - Jonssons Kläder Olle Bygdell (24-timmarsloppet) Sven Panthe (Club 96)
Barnkolonin Sommarsol i Skarvsjöby Folkskolan byggs i Storuman Jonas Fanberg Olle "Fjällspökis" Ek Sven Panthe (Skidstugans invigning)
Barnskidskola Stensele 1963 Folkskolan Storuman - Klassfoton Jonas Rönnholm Olle Hellgren Sven Rosell
Barnskidskola Storuman 1963 Forsgren Elsa Jonas Sandberg Olle Hellgrens snickeri Sven Rönnholm
Barnskidskola Storuman 1970 Forsman Debora, Barsele Jonsson Rudi Olle Persson Svenska Lokmän 1951
Barsele - Fotografi från 1909 Forsmark - Första nybyggaren Jonsson, Sixten, Ankarsund Olle "Stor-Olle" Olsson Svensson Axel, Avasund
Barsele 1973 Forsnacken Kungavägen Jonsson, Tore, Barsele Olofsberg - Första nybyggaren Svältåsen
Barsele - Första nybyggaren Forsvik - Första nybyggaren Jonssons Kläder Olssons Värme Svärd, Johan, Storuman
Barsele (Vykort) Forsvik - SMV Joranträsk - Första nybyggaren Oskar Bergström, Långsjöby Svärtträsk 1956
Barsele - Första nybyggaren Frans Oskar Ödlund Jubileumstallrik Akkats Oskar Brännlund, Paulund, Åskilje Svärtträsk Station
Bastansjö - Första nybyggaren Frans Oskar Ödlund (SJ) Juktans Pumpkraftverk Oskar Eriksson, Åskilje 1963 Systembolaget Storuman
Bastanvik - Första nybyggaren Fransson, Evert (Mos-Evert), Kaskeluokt Juktådammen Oskar Lindberg Sågnäset 1954
Bastuträsk (Gunnarn) - Första nybyggaren Fredens Torg, Storuman Juktå Skola Oskar Lönnberg, Tärnaby. Fotosamling Sågnäset, Ångbåtsbryggan
Bengt Grubbström Fredrik Svennerskog, kyrkoherde Jämtpelles grubba – Umeälven Oskar Mannberg 1962 Sågverk med rullbana
Bensinmackar i Storuman Fredriksson, Anita, Kaskeluokt Järnhandel, Sjöbergs Oskar Persson Sädesholm - Första nybyggaren
Berglund, Rune - Sibyllagården invigning 1966 Fredriksten - Första nybyggaren Järnvägsbro vid Akkats Ossian Arklöf, manskören 1969 Söndagsskola i Norrberg 1921
Berglunda - Första nybyggaren Frida Fredling Järnvägsbro - Inlandsbanan Ossian Högberg (1897-1972) T
Bergnäs - Första nybyggaren Friden - Första nybyggaren Järnvägsbro - Inlandsbanan (2) Otto Johansson, Gardsjönäs Tage Lundin, Skidskytte
Bergström, Johannes (1849-1927), Långsjöby Friheten - Första nybyggaren Järnvägshistoriskt forum Ove Bengtsson - Dialektord Tage Lundin, SIK 1969
Maria Bergström (1863-1952), Långsjöby Fritz Nilsson Järnvägshotellet Annexet Ove Nyhlén, Åskilje Tallträsk - Första nybyggaren
Bergsvägen 1960 Frälsningsarmén och scouter Järnvägshotellet, Storuman Ove Rönnholm, Långsjöby Taxikiosken, Storuman
Berit Grannas Frälsningsarmén i Storuman bildhistorik Järnvägshotellet, Storuman (2) Ove Widman (24-timmarsloppet) Teater FH 1961
Berta Grahns Café, Stensele Fårdöd av blixt i Umnäs 1964 Järnvägshusen, Storuman P Tekla Höijem
Bertil Johansson - Lapplandsflyg G Järnvägsstation Storuman Paj á lá Pajala Telegrafstationen Stensele
Bertil Nilsson (SJ) Gamla Läkarbostaden Stensele Järnvägsstation Storuman 1961 Pappershandel, K. Andersson Telegrafverket Storuman
Bertil Mörtsell (Snöskoter) Gamla vykort Järnvägsviadukten Storuman Paradhuset Tennis i Joranträsk
Bertil Mörtsell (Skogsbrukssk) Gardsjönäs - Första nybyggaren Järvsjö - Första nybyggaren Pauträsk - Förste nybyggaren Tesla Pardubice, ishockey
Bert-Ove Bäckman, Lycksele Gardsjönäs Turism K Pauträsk - Klasskort Texvall, Erold - Storuman
Betty flottarbåt Gavelin, Åke K. Anderssons Papperhandel Pelle Westergren The Flying Mercel
Betty Nyberg (1899-1972) Gardvik - Höflottning Kajsa Norberg, Tärnaby - Trolltrumman Pensionärsgymnastik Tilda Jonsson
Biblioteket Storuman 1963 Gejmån – Vattenfall Karin Eriksson (f. Sandell) Per Arvid Lundmark (SJ) Timmerheden - Första nybyggaren
Biblioteket Storuman 1968 Gerda Moberg Karin Flemming (1928-2013) Per Forsberg - Bilsafo Volvo Amazon Timmerkörning med kalv 1962
Bilhandlare - Axel Lindström Gerda Ottosson, Bäckmark Karin Forsberg (f. Bylund) Per Forsberg - Bilsafobygget Tinus Rundgren
Bil-Safo (H. Elebrinks bilder) Gerhard Grönlund Karin Gustavsson Per Glasin Tjuvbacken Storavan
Bil-Safo byggstart 1964 Gertrud "Jeja" Sundström Karin Hamre Persson, Artur, Jovan Tobak & Pappershandel
Bilkårister Giitermans Sysilke Karin Johansson, Strömsund Persson, Hedda, Jovan Tom Persson - Manskören firar 30 år
Bingo i Gunnarn 1969 Girfors, Signe Karin Norman 1963 Persson Tom - Manskören firar 30 år Tora Åström, Åskilje
Birgitta Granholm Gottfrid Sjöberg Karin Norman - Scouter Petronellas Hälla Tore Jonsson, Barsele
Björn Ferry OS-guld 2010 Gottfrid Sjöbergs Järnhandel Karl Bergström, Långsjöby Petronella Sofia Jonsdotter Tore Karlsson
Björnabäck - Första nybyggaren Granbergs Transport AB 1961 Karl Danielsson Petter Hedman 1970 Tore Rönnholm (24-timmarsloppet)
Blaiken 1954 Grannäs - Första nybyggaren Karl Gustav Danielsson Polaris Snow Traveller 1963 Torget, Storuman
Blaiken Skola Gratjansjö - Första nybyggaren Karl Gustav "Masen" Eriksson Polisstationen Storuman Torpsta - Första nybyggaren
Blaiksjön 1973 Greta Rundgren, Åskilje Karl Jonsson Posten Slussfors Torsten Norström 1962
Blasarn - Första nybyggaren Greta Rådström Karl Larsson Pressbyrån kiosken Torsten Wallström
Blekfjäll - Första nybyggaren Grundfors - Första nybyggaren Karl Rönnholm Putsar-Olle Torsten Wallström (2)
Blåbärsrenseriet Sågnäset Grusmark - Första nybyggaren Karl-Axel Nordström (SJ) R Trelleborg AB (Gummiverkstad)
Blåvingar, flickscouter Gubbträsk - Första nybyggaren Karl-Erik Fackel (SJ) Rackosjön Trolltrumman Tärnaby 1970-talet
Blå Vägen Gula Kliniken Karl-Erik Sjödin Rackosjökalven Trädfällare i Långsjöby
Bo Kristiansson (Skogsbrukssk) Gula Paviljongen Karl-Evert "Manolito" Forsgren Ragnhild Andersson, gift Arnafors Ture Larsson, Storuman
Bo Lindblad 1960 Gula Paviljongen (2) Karl-Fredrik Lindberg, Kyrktåsjö Rallare Inlandsbanan Turism i Gardsjönäs
Bo Lindblad 1962 (Skidstugans invigning) Gull-Britt Viklund Karl-Oskar Johansson, Gardsjönäs Rallare Inlandsbanan (2) Tutti Frutti - Einar Eriksson, Frälsningsarmén
Bo Lindblad 1963 (i Långsjöby) Gullön (invigning Inlandsbanan) Karlsson, Hilding - Bröt-Anund Racing Plast - Burträsk Tändkulemotor
Bo Lindblad, kanslichef Stensele kommun Gullön (Rallare) Kaskeluokt - Fotografi från 1918 Radio John Turisten, ångbåt
Bo Roland Strandman (SJ) Gun Andersson - Expedit på Sandins Kaskeluokt 1954 - Sven Hebels bilder Radiocentralen 1961 Tyko Varodell
Bonnets, The Gun Andersson (24-timmarsloppet) Kaskeluokt brobygge 1962 Ragnar Granberg Tågolycka i Barsele 1954
Bordtennis Gun Holmgren Kaskeluokt - Första nybyggaren Rakstugan - Bror Granholm U
Boxanavan Gunborg Helmersson KDS 1:a maj demonstration 1966 Rane Mattsson, Storuman Ulf Björk
Branden Luspgränd 1973 Gunhild Ekstedt (Larsson) Juktå Skola Kerstin Strand - Lekskolan Storuman Realskolan Skolhistorik Ulf Hellgren
Brasslapparna - Storband i Storuman Gunhild Segersten Kirjesån, Slussfors Realskolan klassfoton Ulla Collert
Brattbäck - Första nybyggaren Gunilla Widén - Lekskolan 1965 Klas Jönsson Reisek Signe Ulla Widén, Storuman
Brattåker - Första nybyggaren Gunnar Andreasson, Bergnäs Knut Lönnberg, Slussfors Renberg - Första nybyggaren Ullisjaur - Första nybyggaren
Bredéns Diversehandel Gunnar Hjernestam Knut Stenvall Ringcentralen Storuman 1961 Ulrik Åslund, Storuman 1963
Bredénska Huset (Kurt Hamres bilder) Gunnar Larsson, simmare Kockums Forsvik Robert Lindberg, Långsjöby Umelit AB - Byggelit AB
Bredénska Huset (Sandins Snabbköp) Gunnar Norberg Kolbryggan Storuman Rolf Lindman, postmästare Umeälvens Flottningsförening
Brita Collert Gunnar Olsson Kommunalhuset Storuman Rottne - Forsvik Umnäs 1954
Brita Hjernestam Gunnar Olsson (Olssons Värme) Kommunhuset – Blå Vägen Ruben Persson, Långsjöby Umnäs - Första nybyggaren
Britta Abrahamsson Gunnar Rönnholm, Långsjöby Konrad Pettersson Ruben Persson, Långsjöby (2) Ungdomar Fotboll 1961
Britta Mörtsell, Luspnäset Gunnar Semrén, Strömsund Konsumhallen Storuman Rudi Jonsson Ungdoms DM Slalom 1963
Britta Sandin, Storuman Gunnar Vågsten, Vindeln Konsumhallen Storuman invigning 1961 Rudolf Sjöbergs fastighet Ungdomsgård Club 96
Brolles Raksalong, Bror Granholm, frisör Gunnarns Fotbollag 1970 Kringlan Club 96 Runar Axelsson, Långsjöby Utsikten Stenseleberget
Bror Granholm, Storuman, frisör Gunnarn Skola Kristina Andersson (g Norström) Rune Berglund - Sibyllagården invigning 1966 UVF (Umeälvens Vattenregleringsföretag)
Bror Granholm 1962 (Skidstugans inv) Gustaf Bergström, Långsjöby Kristina Andersson (g Persson) Rune Hestner V
Bror Hansson (Kommunmöte) Gustav Danielsson Kristina Bergström, Långsjöby Rune Grenbäck Vallentin Mikaelsson, Yttervik
Bror Hansson 1962 Gustav Norberg Kristina Karlsson (1883-1971) Rune Norberg Vallnäs 1954
Bror Hansson 1963 Gustav Persson, Gunnarn Kristina Pettersson Rune Viklund, manskören 1969 Vallnäs - Första nybyggaren
Bror Hansson 1968 Gustav Robert Eriksson (SJ) Kungavägen 1963 Ruth Fanberg Vallnäs Plantskola (Skogsbruksskolan)
Bror Kristiansson, lärare Gustav Rosén - Landshövding, politiker m.m. Kurt Dahlbom, Storuman Rådström, Lennart Valltorpet
Brynolf Hedström, lokalreporter VF Gustav Stenmark Kurt E. Fries, Vilhelmina Rälsbaracken Valter Forsman, Barsele
Brynolf Karlsson 1962 Gustav Stenvall - Läskedrycksfabrik Skarvsjöby Kurt Gustavsson, Stensele H-trädgård Rälsbuss Valter Lunder, Långsjöby
Brännholm - Första nybyggaren Gustav VI Adolf i Jokkmokk Kurt Hamre, Storuman - Bildsamling Röbro 1963 Varodell, Dagmar, Bäckmark
Bröderna Sundström, entreprenör Gustav VI Adolf i Storuman Kurt Hamre - Dagbladsskytte i Stensele Röbro - Luspviken Vattenfall – Gejmån
Bröderna Sundström (2), grävmaskin Gustafsson Lennart - Spiiks Gummiverkstad Kurt Nilsson Röbron Vattenfallsmässen 1962
Bröt-Anund - Ångbåt Göran Sundström - Sandins ICA 1967 Kyrkberg 1954 Röbrokiosken Vattenfallsmässen 1965
Burman, Henry, Tärnaby Gösta Sahlman - Inlandsbanan bygget Kyrkberg - Första nybyggaren Rönnholm Vattenfall Storuman
Bussterminalen Storuman, invigning 2015 Gösta Sandén (30-gradersmannen) Kåbdalis Rönnholm & Söner 1964 Vattenfall - UVF
Byggelit AB - Umelit AB Göta Norman - Blaiken skola Källarbacken Stensele Rönnäs - Första nybyggaren Vera Nordenstam
Bäckmark - Första nybyggaren Göta Spiik (1906-1982), Sibyllagården Stensele L S Vera Westerlund
Bärrenseriet Sågnäset Göte Moberg (Rallare) Laisbäck - Första nybyggaren Saljesnäset och Skogsbruksskolan Verksamheten - Första nybyggaren
Börje Sandberg (SMV) H Laisbäck 1954 - Sven Hebels bilder Sandbergs Mekaniska Verkstad (SMV) Verner Karlsson, Granhöjden
Börje Öfjäll Halvar Henning Holm (SJ) Landverk 57 - Grävmaskin Sandin, Sune - Porträtt Victoria - Vicky Superluxus
C Halvar Lidfalk, Umnäs Lapplandsflyg 1961 Sandins Widén, Gunilla - Lekskolan 1965
Calle "Margarinkalle" Nilsson Hamre, Kurt, Storuman - Bildsamling Lars Esberg (24-timmarsloppet) Sandins ICA Viklund, Rune, manskören 1969
Caltex, Bensinpump Hamre, Kurt - Dagbladsskytte i Stensele Lars Gustavsson - Umelit Sandins Snabbköp Viktoria Karlsson, Luspholmen
Caltexmacken, Storuman Hangaren i Storuman Lars Sandström - Stensele skola Sandins Snabbköp (2) Viktor Israelsson, Laisbäck
Carin Granholm Hans-Olof "Olle" Normark, sotare Lars-Göran Mattsson Sandins ICA (nyöppning 1967) Viktor Sjöberg (1897-1973), Finnäs
Carl Nathanaelsson Harald Eriksson - Lokalreporter VK Lars-Jerry Burmans orkester - Storhälla Sandström Ivar, Storuman - VG15 Viktoriaskolan (flygfoto)
Carl-Oskar Nilsson (Nilssons Foto) Harald Nilsson, Vindeln - Blå vägen bygget Lasse i Byxkröken - Lars-Göran Mattsson Sandvik (Blaiken) - Första nybyggaren Vildmannanappet 2018
Carl Strandberg (SJ) Harald Niva, Storuman - Bygget av Åskiljebron Lasse Rådström Sandvik (Blaiken) - Hebels bilder 1954 Ville Fröbo - Skolgatan 10
Carl Olof Saedén Harrvik - Första nybyggaren Lauritz "Lasse" Lindberg - Långsjöby Sarvträskkalven Vi som vet mest 1971
Cederbergs Fastighet Stensele Harrsjö - Första nybyggaren Lekskolan i Storuman Scania Vabis L55-L71-L75 Vinliden - Första nybyggaren
Centralskolan 1960-talet Harry Elebrink, Storuman Lekskolan, Skolhistorik Scouter 1964 Vivi Nilsson
Centralskolan - Klassfoton Harry Elebrink (24-timmarsloppet) Lennart Gustafsson - Spiiks Gummiverkstad Scouterna Volvo Amazon 1964
Centralskolan Skolhistorik Harry Molin Lennart Hartin, Rusele - Blå Vägen bygget Scoutstugan Rackosjön Volvobäcken
Christer Lundberg (Scouter) Harry Norin, Bäcklunds Järn Lennart Norberg (24-timmarsloppet) Segersten,Margareta Volvonäs - Första nybyggaren
Cityhuset Harry Sandström Lennart Persson Seth Andersson, Storuman Vykort
Claréus Hus - Materialvägen Hedda Persson, Jovan Lennart Tanderyd Seth Stenvall, Barsele Västervik - Första nybyggaren
Club 96 Hedlunda - Första nybyggaren Leonard Mattsson, Storuman Shellmacken, Storuman Västerbottens Folkblad
Collert, Edvin - Provinsialläkare 1928-1948 Hedman, Petter 1970 Leonard Mattsson, Storuman (Rallare) Sibyllagården Stensele 1967 Växellok Z3 278
D Hedvig Mikaelsson Leonard Mattsson, Storuman (2) Sibyllagården Stensele invigs 1966 W
Dagbladsskytte Helge William Karlsson (SJ) Lennart Rådström Sievert Johansson, Barsele Wallströms Radio & Musik
Dagmar Varodell, Bäckmark Helikopter - AB Lapplandsflyg Lidfalk, Halvar, Umnäs Sigfrid Granström Wallströms Radio & Musik (2)
Dagny Bergström, Långsjöby Helmer Nilsson (SJ) Lillån 1960-talet Signard Forsman Widén, Ulla, Storuman
Dagny Eriksson Hemavans simhall invigning 1973 Lindahls Livs Stensele Signe Eliasson (1893-1986) Widéns Kemikalieaffär
Dagny Eriksson (2) Hemavans Högfjällshotell Lindman, Rolf, postmästare Signe Girfors Wiklund, Inga-Lill, Storuman
Dal (Sördal) - Första nybyggaren Hembränt 1963 Lindström, Axel, bilhandlare Signe Reisek Wiklund, Sten-Elis, Storuman
Danielsson, Eleonora (Nora) Henning Bergström Lindströms Cykel & Sport 2 Sigurd Hörnelid Wollberg, Anna-Greta, lärare Pauträsk Skola
Danielsson Hjalmar, Gunnarn Henning Jonsson, Storuman Linnéa Lidén Simhallen i Hemavan, invigning 1973 Y
Debora Forsman, Barsele Henning Nordin - Invigning Sibyllagården 1966 Linnéa Lönnberg Siv Hamre Yngve Jonsson
Dialektord - Samling av Ove Bengtsson Henning o Helga Rönnholm Lions Club 1967 Bussresa Siv-Inger Rådström (24-timmarsloppet) Yngve Rönnholm (1921-1980)
Dikestorp - Första nybyggaren Henry Burman, Tärnaby Living Water 1972, musikalisk kvartett Sixten Jonsson, Ankarsund Yrkesskolan, Storuman
Doktor Sievertsen Henry Gregorsson Lokstallarna Storuman Sixten Svedesjö Z
Dolly Rönnholm Henry Jonsson, Barsele Lokstallarna Storuman (2) Sjukstugan Stensele Zackrisgården
Drivax - SMV Forsvik Herman Lindholm, lärare vid Folkskolan Lotten Gunnarsson - Ankarsunds skola Sjöberg, Gottfrid Zackrisgården 2
E Herrklubb i Storuman Lotty Lönnberg, Slussfors Sjöberg, Viktor (1897-1973), Finnäs Zackrisvägen
Ebba Andersson, Pauträsk Hilda Jonsson Lubbträsk - Första nybyggaren Sjöbergs Järnhandel Å
Ebba Bylund, Storuman Hilding Karlsson Lucia - Telegrafen Storuman Sjöscouter i Storuman 1973 Åke Gavelin
Ebba Mattsson Hilding Lindahl Ludwig Rönnholm - Gamla bilder Långsjöby Skarvsjö - Förste nybyggaren Åke Ragnarsson
Ebbe Mattsson, Storuman Hildur Johansson, Danasjö Lunder, Valter, Långsjöby Skarvsjöberget Ålderdomshemmet Stensele
Edvard Varodell Hillevi Nilsson, Storuman Luspen - Lillån Skarvsjöby fotbollslag 1971 Ångbåten Äran
Edvin Collert, provinsialläkare 1928-1948 Hilma Bergström, Långsjöby Luspen (Storuman) - Första nybyggaren Skarvsjöby Läskedrycksfabrik - Gustav Stenvall Ångbåtsbryggan, Sågnäset
Edvin Johansson Hilmer Gustavsson, Norrberg Luspengymnasiet Skarvsjöby Skola Ånäset - Första nybyggaren
Ehrling Axelsson Hjalmar Bergström, Långsjöby Luspholmen 1954 - Foton av Sven Hebel Skarvsjöby Skola 1962 Åskiljebron 1964-65
Ehrling Axelsson och The Bonnets Hjalmar Danielsson, Gunnarn Luspholmen - Första nybyggaren Skarvsjöby Ungdomsträff 1971 Åskilje - Första nybyggaren
Eilert Nordström Hjalmar Wallin, lärare Stensele Skola Luspholmen Skola - Skolavslutning 1923 Skarvsjögården Åskilje Bygdegård 1963
Einar Eriksson, (Tutti Frutti) Frälsningsarmén Hjalmar Wallin - Manskören Luspviken - Röbro Skidstugan invigning 1962 Åskilje Kyrka Konfirmation 60-tal
Einar Jakobsson Holger Johansson Luspviken - Ångbåtsbryggan och "Turisten" Skogsarbetare Långvattnet 1968 Åströmska huset flyttas 1973
Einar Lindberg Holger Åström, Åskilje Luther Folke, Storuman Skogsbruksskolan, klassfoton Ä
Einar Rådström Holmfrid Hultebrandt 1960 Långsjöby - Bilder från förr Skogstjänst, Storuman Äggproduktion, Strömsund
Ejderud, Erik Sigurd (1908-1988) Holmfrid Rönnholm Långsjöby Fiskdamm 1963 Skolekorps Äran Ångbåt
Eleonora (Nora) Danielsson Holmträsk - Första nybyggaren Långbäck - Första nybyggaren Skolgatan 1961 - Vårspänst reportage Ärlebrandt, Enar 1960
Elin Gustavsson (f. Sundin) Hotell Toppen 1965 Långnäs - Första nybyggaren Skolhistorik Stensele Kommun Ärlebrandt, Enar 1963
Elina Torger HSB-husen, Blå Vägen Storuman Långsjöby Skola Skyskrapan Storuman Ö
Elon Johansson, Danasjö Hugo Andersson 1961 Långvattnet - Första nybyggaren Skytte i Stensele - Kurt Hamre ÖSA 670 fällare/läggare
Elon Lindberg Hugo Andersson 1964 Långvattnet - Gamla foton från Långsjöby Slalombacken Storuman 2010 Östansjö - Första nybyggaren
Elon Nordin Hugo Fredriksson (24-timmarsloppet) Läkarbostaden, Stensele Slalom DM Storuman 1963 Östen Boman (SJ)
  Hugo Johansson, Jansjö Läskedrycksfabrik i Skarvsjöby Slussfors - Första nybyggaren Östen Nilsson (SJ)
  Hulda Stenvall Lönnberg - Första nybyggaren   Östervik - Första nybyggaren
        Övningskran på Skogbruksskolan
         
         
         
         
         

LISTAN UPPDATERAS FORTLÖPANDE!


STARTSIDAN       FOTOARKIVET       TILL TOPPEN